فناوری اطلاعات

برداشته شدن هزینه‌های USSD در هندوستان با هدف تقویت بانکداری موبایل

منبع: نشریه الکترونیک ترند
رگولاتوری حوزه ارتباطات هندوستان اعلام کرده است که برای حمایت از خدمات پرداخت موبایل، هزینه‌های USSD را برای خدمات بانکی کاهش می‌دهد.
 
این طرح که در حال اجرا است، سبب می‌شود حداکثر هزینه برای یک نشست USSD از ۱٫۵ روپیه به ۰٫۵ روپیه کاهش پیدا کند. به علاوه حداکثر تعداد گام‌های ممکن برای تکمیل فرایند یک تراکنش USSD از پنج به هشت افزایش پیدا می‌کند تا بتوان تراکنش‌های پیچیده‌تری از طریق موبایل انجام داد. به گفته سازمان تنظیم مقررات هند (TRAI)، کاهش هزینه‌ها باعث افزایش دسترسی به خدمات مالی خواهد شد و این افزایش به ویژه در مناطق روستایی بیشتر خواهد بود. هر روز افراد بیشتری در این مناطق صاحب تلفن همراه می‌شوند.
 
از زمانی که دولت هندوستان در ابتدای ماه اعلام کرد که دیگر اسکناس‌های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ روپیه‌ اعتبار ندارند، این کشور شاهد افزایش پرداخت‌های موبایل بوده‌است. هدف از کاهش پرداخت‌های نقدی جلوگیری از فرارهای مالیاتی است.
 
اپراتورهای مخابراتی هندوستان نظیر Bharti Airtel و Vodafone India برای حمایت از پرداخت‌های موبایل، هزینه‌های USSD برای بانکداری موبایل را تا پایان سال اعمال نخواهند کرد. وزیر مخابرات هندوستان این خبر را در توئیتر تأیید کرده و گفته است که اپراتورهای موبایل تا پایان ۳۱ دسامبر هزینه‌ای برای تراکنش‌های بانکداری موبایل دریافت نخواهند کرد.
 
این اقدام دولت باعث افزایش استفاده از کیف پول‌های همراه شده است. Paytm که بزرگ‌ترین شرکت هندوستان در این زمینه است، اعلام کرده که بیش از هفت میلیون تراکنش را در روز ۱۹ نوامبر ثبت کرده است. این شرکت که خدماتی مثل خرید شارژ، پرداخت قبض، سرگرمی‌های موبایلی و بلیت‌های حمل و نقل را ارائه می‌دهد، ادعا کرده است که بیش از ۱۵۰ میلیون کاربر دارد. این در حالی است که رقیب اصلی این شرکت به نام MobiKwik حدود ۳۵ میلیون کاربر دارد.

​​