تلفن همراه

توسط اپراتور Ooredoo با همکاری نوکیا: دستیابی به سرعت ۴۰ گیگابیت بر ثانیه‌ای بر بستر فیبرنوری تک کر در قطر

منبع: نشریه الکترونیک ترند
بنابر اعلام اپراتور مخابراتی قطری- کویتی Ooredoo، این شرکت توانست با کمک فنی شرکت نوکیا به سرعت ۴۰ گیگابیت بر ثانیه‌ای دست یابد، این آزمایش در دوحه قطر و با فناوری جدید نوکیا در زمینه نسل جدید شبکه فیبرنوری NG-PON2 روی شبکه تک کر موجود صورت گرفت که از فناوری مالتیپلکس TWDM-PON استفاده می‌کند.
 
با استفاده فناوری یادشده و بدون نیاز به فیبرکشی جدید، می‌توان از یک کابل فیبر تک کر جهت انتقال چهار طول‌موج، با ظرفیت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه‌ای (برای هریک) به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.
 
 
اوریدو، اوایل امسال پروژه یک گیگابیت بر ثانیه‌ای فیبر نوری به درب خانه مشترکین (FTTH) را عملی کرد و اکنون می‌خواهد آن‌را به ۱۰ گیگابیت بر ثانیه برای کاربران خود ارتقاء دهد.
 
سیستم فعلی بر مبنای فناوری GPON با سرعت اسمی ۲٫۵ گیگابیت بر ثانیه‌ای کار می‌کند و اوریدو می‌خواهد آن را به XGS-PON ارتقاء دهد و حال با آزمایش جدید با کمک نوکیا قصد دارد اطمینان حاصل کند که بروز رسانی سیستم با فناوری TWDM-PON با نودهای موسوم به ISAM FX  مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
 
قطر این پروژه‌ها را مبتنی بر نقشه راه ۲۰۳۰ خود برای توسعه اقتصاد و تجارت بین‌المللی کشورش طراحی کرده و به اجرا گذاشته است.
 
شایان ذکر است اوریدو(Ooredoo)  شرکت مخابراتی قطری-کویتی است، که درزمینه ارائه خدمات شبکه تلفن همراه، اینترنت و پهنای باند فعالیت می‌کند.
 
ریشه‌های تأسیس این شرکت به سال ۱۹۸۷ و راه‌اندازی قطر تلکام توسط دولت قطر، بازمی‌گردد. شاخه دیگر از شرکت اوریدو؛ وطنیه تلکام می‌باشد، که در سال ۱۹۹۹ به‌عنوان نخستین اپراتور موبایل خصوصی کویت، در شهر کویت سیتی تشکیل شد.
 
در ماه مارس ۲۰۰۷ قطر تلکام، اقدام به خریداری ۵۱٪ درصد از سهام وطنیه تلکام نمود. در ماه سپتامبر ۲۰۱۲ در پی خریداری کلیه سهام وطنیه تلکام، توسط قطر تلکام، سپس ادغام آن‌ها، شرکت اوریدو شکل گرفت.
 
این شرکت در کشورهای کویت، عراق، عمان، تونس، مالدیو، الجزایر، تونس، اندونزی نیز به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در حال ارائه خدمات می‌باشد.

​​