فناوری اطلاعات

جشنواره ایران ساخت ۱۶ دی ماه برگزار می شود

منبع: مهر
جشنواره ایران ساخت با شعار «کسب و کار ایرانی» از ۱۶ تا ۱۸ دی‌ماه از سوی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.
نشست خبری جشنواره ملی فرهنگی و هنری «ایران ساخت» با حضور پرویز کرمی دبیر کل جشنواره ایران ساخت، منصور پارسایی دبیر اجرایی و ناصر فیض دبیر بخش ادبیات و معاونین تخصصی جشنواره امروز در معاونت علمی و فناروی ریاست جمهوری برگزار شد.
 
در ابتدای این نشست پرویز کرمی با بیان اینکه جشنواره «ایران ساخت» با هدف حمایت از کالای دانش بنیان ایرانی شکل گرفته است اظهار کرد: شاید این مسئله که چرا معاونت علمی به برگزاری چنین جشنواره ای اقدام کرده است سوال ذهنی دوستان باشد به طور کلی معاونت علمی سه وظیفه تجاری سازی و توسعه فناوری در تمام حوزه های علمی، حمایت از تحقیقات مرز دانش و گفتمان سازی علم و فناوری و ترویج اقتصاد دانش بنیان را در جامعه دارد.
 
کرمی ادامه داد: البته در این بین مسئله اقتصاد دانش بنیان موضوع و ادبیات جدیدی است که در کشور پس از طرح موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح شده و معاونت علمی در این زمینه نقش و فعالیت های ویژه ای دارد که در میان اجرایی سازی قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان در معاونت علمی دارای اهمیت است تا کنون حدود ۲۹۰۰ شرکت دانش بنیان تأیید صلاحیت شده و حدود ۸ هزار شرکت نیز در صف تایید صلاحیت قرار دارند فعالیت همین شرکت ها مقدم و کمک کننده به اقتصاد کشور است.
 
اهمیت گفتمان سازی علمی و فناوری در کشور
 
دبیر کل نخستین جشنواره «ایران ساخت» بیان کرد نظر به اهمیت گفتمان سازی علمی و فناوری در کشور ستاد توسعه علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در معاونت علمی ایجاد و راه اندازی شد گفت: این ستاد دو راهبرد نقشه جامع علمی کشور را به عنوان چراغ راه خود انتخاب کرده است نخست توجه به علم و تبدیل آن به گفتمان اصلی در جامعه و دوم ترویج فرهنگ کسب و کار دانش بنیان و کار آفرینی در کشور است.
 
وی افززود: بنابراین به منظور انجام گفتمان سازی علمی و ترویج اقتصاد دانش بنیان در جامعه این ستاد شکل گرفت که چشم انداز فعالیت های آن برگرفته از دو راهبرد مذکور است.
 
هنرمندان موضوع حمایت از کالای دانش بنیان ایرانی را به خوبی درک کرده اند
 
دبیر ستاد توسعه علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی درباره برگزاری جشنواره «ایران ساخت»  توسط این ستاد گفت: بنابراین در راستای فعالیت های ستاد موضوع برگزاری جشنواره «ایران ساخت» طراحی شد تا تولید محتوا و جریان سازی این عرصه برای حمایت از کالای دانش بنیان ایرانی انجام شود. بنابراین با این جشنواره در نظر داریم تولید محتوا و حمایت از کالا و خدمات ایرانی را ترویج و تبلیغ کنیم.
 
کرمی با بیان اینکه هنرمندان کشور مسئله حمایت از کالای دانش بنیان ایرانی را به خوبی درک کرده اند اما این مهم به شکل اجرایی در جامعه دیده نمی شود ابراز کرد: شاید امروزه فرهنگ غلطی جا افتاده و خرید برند و کالای خارجی به نوعی رقابت و باعث فخر فروشی شده است اما باید این مسئله در جامعه رواج و فرهنگسازی شود که خرید کالای ایرانی حمایت از تولید کشور و جوانان و اشتغالزایی است.
 
کمک به برندسازی محصولات دانش بنیان ایرانی
 
مشاور معاون علمی و فناوری  با بیان اینکه همچنین کمک به برندسازی محصولات دانش بنیان ایرانی از اهداف دیگر این جشنواره است گفت: باید اقتصاد دانش بنیان توسط مردم دیده شود اگر هر ماه یکی از کالاهای ایرانی با کمک جمعی رسانه ها این کالا را برند کنند خرید آن در سطح جامعه افزایش می یابد همچنین معرفی کسب و کارهای نوآور و شرکت های دانش بنیان نیز از اهداف دیگر جشنواره است که با کمک اهالی هنر این اقدام عملی می شود.
 
وی با اشاره به اینکه جشنواره در ۵ بخش ادبیات، ایده بازار، رسانه های دیداری و شنیداری، هنرهای تجسمی و رسانه های دیجیتال برگزار می شود گفت: در بخش رسانه های دیجیتال ۵۲۳ اثر به جشنواره ارسال شد که ۱۳۴ اثر به داروی نهایی راه یافت، همچنین ۷۹۶ اثر مجموع آثار ارسالی به بخش رسانه های دیداری و شنیداری است که از این بخش نیز ۳۳۹ اثر به داوری نهایی راه یافت. در بخش ادبیات ۸۸۳ اثر ارسال و ۸۷ اثر به داوری نهایی راه یافت ۵۰۴ ایده به بخش ایده بازار ارسال شد که ۱۸ اثر به داوری نهایی راه یافت.
 
جوایز ۳ تا ۱۵ میلیون تومانی
 
دبیرستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با بیان اینکه جوایز جشنواره از ۳ تا ۱۵ میلیون تومان با نظر هیئت داوران پیش بینی شده است بیان کرد: به برگزیدگان تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تعلق می گیرد و با حضور برخی حامیان کمک هایی نیز در حمایت از ساخت و تولید اثر ایشان در آینده و در موضوع جشنواره انجام می شود.
 
کرمی اشاره کرد: آثار جشنواره معیارهایی همچون کمک به تقویت فرهنگ علم و اقتصاد دانش بنیان، پیام هایی متناسب با اهداف جشنواره، خلق ایده هایی تاثیرگذار، معرفی توانمندی های علمی و فناورانه و خلق روحیه خودباوری را در خود دارند.
 
وی با بیان اینکه ۵ تیزر انتخاب شده جشنواره از شبکه های صدا و سیما پخش شده و می شود گفت: با هماهنگی بعمل آمده برگزیده بخش های مختلف توسط بنیاد ملی نخبگان استان ها در مراکز فرهنگی و هنری شهرهای مختلف به نمایش در می آید. همچنین با شروع جشنواره آثار برگزیده در نمایشگاهی در خانه هنرمندان در معرض دید قرار می گیرد. اپلیکیشنی با موضوع حمایت از کالای ایرانی توسط یکی از حامیان تولید شده که ۱۵ دی ماه در مراسم افتتاحیه رونمایی می شود. مراسم اختتامیه نیز ۱۸ دی ماه در مرکز همایش های صدا وسیما ساعت ۱۷:۳۰ برگزار می شود.
 
جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» با اهداف «جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری سازی، کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان»، «حمایت از خدمات و تولیدات دانش بنیان ساخت ایران»، «ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت» و همچنین «کمک به برجسته سازی (نشان تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی»، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه های دیداری و شنیداری، رسانه های دیجیتال و ایده بازار، با دبیرکلی پرویز کرمی، به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و حمایت سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، با شعار «فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی» از ۱۶ تا ۱۸ دی‌ماه سال جاری برپا می‌شود.

​​