فناوری اطلاعات

براي اولين بار در جهان؛ اينترنت پرسرعت 4g در هواپيما

منبع: خبرگزاری آریا
دو شرکت  Deutsche Telekom و Inmarsat  قصد دارند با مشارکت هم  کار بي‌سابقه‌اي براي اتصال مشتريان و شرکت‌هاي هواپيمايي به اينترنت 4G انجام دهند تا مسافران در پروازها، با هزينه اي مناسب شرايطي شبيه اتصال به اينترنت پرسرعت در منزل خود را تجربه کنند.
 
اپراتور آلماني دويچه تلکام و شرکت انگليسي اينمارست قصد دارند که با همکاري هم يک شبکه هواپيمايي اروپايي را راه‌اندازي کنند. آنها درصدد هستند اين کار را  با تلفيق يکپارچه يک ماهواره جديد باند S (تحت فرکانس2 تا 4 گيگاهرتز) مخصوص “اينمارست” با شبکه زميني LTE متعلق به “دويچه تلکوم” انجام خواهد شد.
 
اگر اين پروژه شکل بگيرد سيستم جديد شبکه هوايي اروپا (European Aviation Network)، که شبکه‌اي نوآورانه که از 300 ايستگاه LTE زميني و شبکه ماهواره‌اي ترکيب شده است، امکان اتصال به اينترنت پرسرعت را در پروازهاي اروپايي مهيا مي‌سازد؛  و بديت ترتيب مسافران نظير آنچه توسط کمپاني Gogo در شبکه هوايي امريکا ارائه مي‌شود را تجربه خواهند کرد؛ و در نتيجه  خطوط هواپيمايي اروپايي هم مي‌توانند راه‌حلي بلندمدت و البته با کيفيت و قيمت مناسبتر نسبت به شبکه رقيب آمريکايي خود براي اتصال به اينترنت ارائه کنند.
 
بايد گفت که سيستم ارتباطاتي شبکه هوايي اروپا با شبکه LTE زميني معمول کاملاً متفاوت مي‌باشد، علت اين امر آن است که  بايد بر اساس سرعت 1200 کيلومتري هواپيما شعاعي معادل 150 کيلومتر تحت پوشش ماهواره به‌صورت هم‌زمان قرار گيرد. 300 ايستگاه‌هاي مخابراتي در نظر گرفته شده براي اين منظور هرکدام بيش از 80 کيلومتر امکان پوشش دهي دارند اين در حالي است که نهايت منطقه تحت پوشش توسط سايت هاي LTE معمول، 10 کيلومتر است.و به همين منظور پهناي باند در نظر گرفته شده براي اين منظور نيز در فاز اول، تا 50Gbps (50 گيگا بيت در ثانيه) خواهد بود.
 
تيموتئوس هوتگس، مديرعامل شرکت دويچه تلکوم، توضيح داده است که «با اين گام‌جسورانه، Deutsche Telekom اولين اپراتور مخابراتي خواهد بود که از مزاياي LTE در فضاي هوايي اروپا استفاده مي‌کند او در ادامه اظهار کرد:
“اين کار دقيقاً در راستاي راهبرد ما براي تبديل‌شدن به برترين شرکت مخابراتي اروپا است. ما با اين نوآوري شبکه‌ زميني قدرتمندي را به فضاي هوايي اروپا متصل مي‌کنيم. به‌اين‌ترتيب اولين شبکه هواپيمايي اروپا را به وجود خواهيم آورد که قدرت LTE و ماهواره را با يکديگر ترکيب مي‌کند. ما با پيشرو بودن در فناوري‌هاي مختلف، زيربنايي مستحکم براي ارائه بهترين تجربه کاربري (چه در زمين و چه در هوا) به وجود مي‌آوريم و به‌اين‌ترتيب مي‌توانيم با بهترين شرکت‌هاي اروپا و ساير نقاط دنيا شريک شويم”.
 
اندي سوکاواتي، رئيس هيئت‌مديره اينمارست، نيز دراين‌باره مي‌گويد:
«با به وجود آمدن اين شبکه ترکيبي، مي‌توان نيازهاي مربوط به ظرفيت، انعطاف‌پذيري و کيفيت خدمات را برطرف کرد و رشد تقاضا را به‌سرعت پاسخ داد. به وجود آمدن شبکه جديد متشکل از ماهواره و LTT باعث مي‌شود که اينمارست و دويچه تلکام در کنار يکديگر بهترين، سريع‌ترين و قابل‌اعتمادترين اينترنت پرسرعت در پروازهاي اروپايي را ارائه داده و نيازهاي خطوط هوايي اين منطقه را برآورده کنند؛ با تلفيق خدمات GX جهاني (باند Ka ) و باند L، ما اکنون راه‌حل‌هايي براي اتصال هر نوع هواپيمايي در هر مکاني به اينترنت را داريم”.
 
شايان ذکر است که شرکت هواپيمايي لوفت هانزا (Lufthansa) که در سال 2016 مسافران خود در اروپا را به اينترنت ماهواره‌اي متصل کرده بود در سال 2017 به‌صورت آزمايشي در برنامه شبکه هواپيمايي اروپا (EAN) مشارکت خواهد کرد تا اولين شرکتي باشد که از سيستم جدي براي مسافران خود بهره مي‌گيرد.
 
شرکت هوايمايي بريتيش ايرويز (British Airways) نيز همچنين قصد دارد از تابستان سال آينده، اينترنت پرسرعت مجهز به سيستم جديد را در پروازهاي خود ارائه کند.

​​