لبه تکنولوژی

گسترش هوش مصنوعی و دغدغه بی اخلاقی

منبع: ایرنا
هوش مصنوعی به تدریج و با پیشرفت فناوری کاربردهای متعددی پیدا می کند و به ابزار توانمند بدل می شود، اما چگونگی استفاده از این فناوری نگرانی هایی را ایجاد کرده است.
 
پیش از این برخی از بزرگترین شرکت‌های فناور جهان در خصوص چگونگی استفاده از فناوری هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده بودند و تشکیل گروه همکاری هوش مصنوعی واکنشی به این نگرانی‌ها بود. شرکت اپل تازه ترین عضو این گروه است.
 
فعالیت‌های اپل در حوزه هوش مصنوعی، تا پیش از این محرمانه بود، اما با افزایش اهمیت موضوع در طول سال گذشته، این شرکت با اعلام در پیش گرفتن رویکردی باز، اجازه دسترسی به بخش آموزش ماشین را برای برخی از فعالان مطبوعات صادر کرد، همچنین بخش بیشتری از رخدادهای معرفی محصول خود را به پیشرفت‌های حوزه هوش مصنوعی اختصاص داده است. این شرکت در ماه دسامبر سال گذشته اولین مقاله خود را در حوزه هوش مصنوعی منتشر کرد.
 
با وجود این که در حال حاضر هوش مصنوعی در محصولات کاربردی مانند نرم‌افزارهای ویرایش تصویر کاربرد دارد، اما اثر واقعی این فناوری در جوامع بشری، بسیار عمیق تر و پررنگ‌تر از چیزی است که تصور می‌شود. در آینده‌ای نزدیک هوش مصنوعی متولی مشاغلی خواهد شد که اکنون نخبگان جامعه بر عهده دارند و در نهادهای عمومی مانند دادگاه‌ها و بیمارستان‌ها به‌ طور وسیعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 

​​