رگولاتوری

دبیر شورای عالی فضای مجازی بیان کرد: توجه به کپی رایت در ایران یکی از راه های برخورد با سرقت علمی است

منبع: تماس نیوز
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت : توجه به کپی رایت در کشور ، یکی از راه های برخورد با سرقت علمی است؛ البته در بخش هایی در کشور به مسئله کپی رایت توجه می شود اما به دلیل اینکه به بلوغ نهادی نرسیده ایم؛ شاهد سرقت علمی هستیم.
ابوالحسسن فیروز آبادی دبیر شورای عالی فضای  مجازی در همایش بررسی راهکارهای پیشگیری از سرقت علمی گفت : اخلاق به عنوان قوانین مورد توافق یک جامعه امری اجتماعی است که در اجتماعات بشری مورد توجه است .
 
وی با اشاره به اینکه اجتماعات متحول و پیچیده شده است و افزود : خط فکری  بشر  در دو سه قرن اخیر، شاهد تحولات بزرگی بوده که با زایش تکنولوژی وعلم فناوری محور از علم برای رفع نیازهای واقعی و غیر واقعی خود استفاده می کنند.
 
فیروزآبادی ادامه داد : انسان برای سلطه بر طبیعت مبانی فکری خود را بر مبنای عقل و عینیت قرار داده  و با توجه به پیچیدگی ها ی انسان امروز،‌ بیشتر عقل گرا و عینیت گرا است .
 
وی با اشاره به اینکه این تفکر باعث تنهایی ، بی قدرتی و بیگانگی انسان شد ، افزود : در حال حاضربه دلیل وجود تکنولوژی و آمدن فضای مجازی این روندی که در 2 قرن وجود داشته است با سرعت چند برابری در حال پیشروی است.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: با کاهش ارتباطات چهره به چهره ، تولید علم به وسیله پردازش اطلاعات و بمباران اطلاعاتی،  ما در یکی فشردگی زمانی  و مکانی قرار گرفتیم که به شدت هم تشدید شده است.
 
وی همه این عوامل را باعث بد رفتاری های علمی دانست و گفت : به دلیل عوامل ناپایداری مانند رشد ناگهانی و جوانی جمعیت ، تغییر نسبت شهرنشینی به روستانشینی و تغییر اقتصاد کشاورزی ، دامداری به صنعتی و خدماتی که در 50 سال گذشته به وقوع پیوسته است ما شاهد ناهنجاری هایی در این حوزه هستیم.
 
فیروز آبادی جایگزینی کسب و کارهای فناوری اطلاعات با کسب و کارهای سنتی را باعث ایجاد تلاطم در انسان ها بیان کرد و افزود : در این فضا  مبانی اخلاقی به سمت نسبیت گرایی و شکاکی می رود و این تغییرات در زمان کوتاه بین دو نسل ایجاد می شود و خیلی از مسائل فاقد ارزش ، دارای ارزش بسیاری شده است.
 
دبیرشورای عالی فضای مجازی به ارزش یافتن مقاله به عنوان یک مثال در این حوزه اشاره و تاکید کرد : نوشتن مقاله در حوزه تمدنی ما در گذشته فاقد ارزش بود و کسی برای یک مقاله و حتی برای یک متن ادبی جایزه دریافت نمی کرد و تشویق نمی شد.
 
وی تقویت ابزارهای لازم را یکی از راه های برخورد با مقوله سرقت علمی عنوان کرد و در ادامه گفت : باید درباره وزن و ارزشگذاری به مقالات در حوزه علم مکانیزم های بهتری تعریف شود که روابط چهره به چهره در این حوزه تقویت شود.
 
فیروز آبادی توجه به کپی رایت در کشور را یکی دیگر از راه های برخورد با پدیده سرقت علمی معرفی کرد  و افزود : البته در بخش هایی در کشور به مسئله کپی رایت توجه می شود و اما به دلیل اینکه به بلوغ نهادی در این حوزه نرسیدیم شاهد سرقت علمی و بدرفتاری های علمی هستیم.
 
وی هنجار سازی در این حوزه را به عنوان یک راهکار بلند مدت دانست که با ایجاد این نگرش در انسان ها شاهد بدرفتاری علمی در آینده نباشیم.  
 
گفتنی است در این همایش از منتخبین تشخیص سرقت علمی با اهدای لوح تقدیر و تندیس مسابقه، تقدیرشد.

​​