فناوری اطلاعات

افتتاح پروژه تلاش3 شرکت ارتباطات زیرساخت/ 2.5برابر شدن ظرفیت شبکه انتقال برای تحقق شبکه ملی اطلاعات

منبع: تماس نیوز
شرکت ارتباطات زیرساخت، با راه اندازی پروژه تلاش 3، ظرفیت شبکه انتقال را به 2.5 برابر افزایش داد.
 
در اجرای این پروژه از فناوری های به روز دنیا مانند POTN و ROADM استفاده شده است ویژگی این فناوری ها قابلیت ارایه سرویس های جدید برای مشترکین کلان با پایداری مناسب و استفاده بهینه از ظرفیت انتقال فیبر است همچنین فیرهای نوری پروژه نور یک و نور دو در این طرح مورد استفاده قرار گرفته است.
 
با توجه به وسعت اجرای این پروژه ایستگاه های جدیدی نیز اجداث شده اند تا منطقه مورد نظر پوشش کامل داشته باشنند. علاوه بر این به منظور بالا بردن کیفیت سرویس هایی که در این پروژه به مشترکان ارایه می شود از فناوری سوئیچ الکتریکال و نوری WSON , وason بهر گیری شده است. مهم ترین ویژگی این فناوریها جایگزین کردن مسیر جدید به صورت خودکار و در کمترین زمان در هنگام قطعی فیبرنوری است.
 
همچنین فناروی های یاد شده به نوبه خود قابلیت ارایه تفاهم نامه سطح خدمات sla را به صورت متنوع فراهم می کند چرا که با ایجاد مسیر پشتیبان برای سرویس های قابل ارایه شرکت ارتباطات زیرساخت پایداری این سرویسها تامین می شود و در نهایت رضایتمندی مشترکان افزایش می یابد.
 
علاوه بر این با اجرای پروژه امکان واگذاری ظرفیت شبکه در حوزه زیرساخت انتقال از 4Tbps به 10Tbps افزایش می یابد پیش از اجرای این پروژه امکان واگذاری ظرفیت بیش از 10G وجود نداشت.
استفاده از فناوری های جدید در این پروژه این امکان را فراهم ساخته است که  در مقایسه با گذشته دسترسی به مسافت های طولانی تر با کاهش بازسازی یگنال فراهم شود و این ویژگی به نوبه خود سبب کاشه هزینه های اجرای این پروژه شده است.
 
از سوی دیگر در این پروژه با بکارگیری فناوری OPM امکان مشاهده کانال های انتقال از طریق مدیریت شبکه مرکزی و راه دور فراهم می شود که در نتیجه به هنگام بروز خطا ضمن افزایش سرعت خطایابی زمان بروز قطعی به حداقل زمان ممکن کاهش می بابد بکارگیری توان بومی انتقال دانش فنی و کاهش وابستگی بر نیروها و کارشناسان خارجی از جمله اهداف اجرای این پروژه است.

​​