فناوری اطلاعات

راه‌اندازی دولت همراه پس از بهره‌برداری از دولت الکترونیک

منبع: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: پس از بهره‌برداری از فاز اول دولت الکترونیک به دنبال راه‌اندازی دولت همراه هستیم.
 
محمود واعظی در مراسم افتتاح پروژه‌های اپراتور رایتل با اشاره به مطلب فوق افزود: در حال حاضر بسیاری از فعالیتها روی گوشی تلفن همراه انجام می‌شود بنابراین باید زمینه‌ای فراهم کنیم که مشترکان در هر زمان و مکانی بتوانند به وسیله گوشی تلفن همراه با سرعت از خدمات دولت الکترونیک استفاده کرده و کارشان را با سرعت انجام دهند. 
 
وی گفت: در حال حاضر نقش تلفن همراه دیگر محدود به خدمات صوت و پیامک نیست و اپراتورهای تلفن همراه نیز باید با همکاری شرکتهای ارائه‌دهنده خدمات ارزش افزوده زمینه‌ای را فراهم کنند تا با ارائه خدمات مختلف به مردم مشکلات کشور در حوزه خدمت‌رسانی حل شود. 
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه دنیا به سمت اینترنت اشیا (IOT) پیش می‌رود، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ میلیارد شیء و انسان به اینترنت متصل شوند. در پی این اتفاق تمامی فعالیتهای اقتصادی و تجاری در کشورها تحت تاثیر قرار می‌گیرد. من امیدوارم با تغییر رویکردمان در داخل کشور به حوزه ICT به عنوان زمینه‌ساز بسترهای گسترده رونق کسب و کار و اشتغال توجه کنیم. 
 
واعظی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه رایتل با پنج شرکت دارنده موافقتنامه MVNO اظهار کرد: رویکرد تامین و ارائه تمامی خدمات شامل صوت، پیامک، محتوا و سرویسهای ارزش افزوده از سوی یک اپراتور در دنیای امروز رویکرد درستی نیست و فراهم کردن بستر برای ارائه خدمات متنوع از طریق مشارکت و همکاری با سایر اپراتورهای فعال در حوزه ICT هم منافع بیشتری برای خود اپراتور دارد و هم زمینه‌ساز فعالیت و نفع بردن سایر فعالان می‌شود. 
 
وی درآمد حاصل از خدمات ابری در کشورهای مختلف را در سال گذشته ۱۰۶ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: اگر شرکتهائی وارد ارائه خدمات ابری شوند هم کسب و کار رونق می‌گیرد و هم هزینه تمام شده خدمات کاهش می‌یابد.

​​