تلفن همراه

اپلیکیشن waze روی سیستم ناوبری خودروها

منبع: عصر خودرو
اپلیکیشن مسیریابی ویز(waze) متعلق به گوگل ظاهرا در حال همکاری با خودروسازان برای عرضه این اپلیکیشن روی نمایشگر خودروها است.
 
این خبر ممکن است از یک جهت کم اهمیت به نظر برسد، زیرا توسعه دهندگان این اپلیکیشن هم اکنون در حال کار روی پشتیبانی غیرمستقیم waze از خودروها بوسیله اندروید اتو هستند، اما ادغام عمیق تر و مستقیم waze با سیستم‌های ناوبری خودروها گوگل را قادر می‌سازد که حجم گسترده ای از اطلاعات را از خود خودروها بدست آورد.
 
ویز یک نرم‌افزار بر مبنای سامانه موقعیت‌یاب جهانی است که از سیستم ناوبری ترن‌بای‌ترن استفاده می‌کند. گوگل در 11 ژوئن 2013، ویز را به قیمت یک میلیارد و 30 میلیون دلار خریداری کرد.
 
Waze برای جهت‌یابی به اطلاعات بدست آمده از کاربران متکی است تا بتواند اطلاعات مربوط به ترافیک، مسیرها، سرعت و دیگر مسائل را به طور مستقیم از کاربران دریافت کند. جامعه کاربران waze همچنین می‌توانند به طور دستی تصادفات، حضور پلیس، موانع جاده ای و دیگر اطلاعات مکانی را که می‌تواند برای دیگر رانندگان مفید باشد گزارش دهند.
 
ینس بارون، مدیر کاربردهای داخل خودرویی waze به طور ضمنی گفت که این اپلیکیشن تنوع اطلاعاتی را که به این سرویس قدرت می‌دهد، به شدت گسترش خواهد داد.
 
وی افزود: این یک موضوع کاملا جدید است که ما اطلاعات خود را از خود خودروها دریافت کنیم.
 
Waze  اعلام نکرده که با این اطلاعات قصد انجام چه کاری را دارد. جدا از نتایج مشخص، گزارشها حاکی از اینست که گوگل می‌تواند از اطلاعات بدست آمده از خودروها برای تبلیغات هدفمند استفاده کند.
 
گوگل برای آوردن اپلیکیشن waze به خودروها با کنسرسیوم منبع آزاد "اسمارت دوایس لینک" همکاری می‌کند.

​​