تلفن همراه

دوربین گوشی‌های جدید بدون چرخش از همه زوایا تصویربرداری می‌کنند

مهندسان موسسه آلمانی فرانهوفِر موفق به ساخت ماژول جدیدی برای دوربین گوشی‌های هوشمند شدند که به طور کامل داخل بدنه گوشی قرار می‌گیرد و در حالت عادی حتی لنز آن هم مشاهده نمی‌شود. این ماژول هوشمند به گونه‌ای ساخته شده است که به کاربر کمک می‌کند حتی حین حرکت هم بتواند عکس‌ها را بدون هرگونه لرزش تهیه کند.

 

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، دوربین دیجیتالی مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین گوشی‌های هوشمند امروزی یک لنز مجزا را در قسمت پشتی بدنه خود شامل می‌شوند. این مسئله به آن دلیل است که فاصله کانونی لنز و تجهیزات داخلی دوربین بتوانند به گونه‌ای در کنار هم قرار بگیرند که ضخامت بدنه گوشی کاهش یابد.

با این وجود مدل مفهومی ماژولی که آلمانی‌ها ساخته‌اند به صورت کاملا متفاوت عمل می‌کند.

برای این فناوری ویژه چهار حسگر تصویری در نظر گرفته شده است که هر کدام از آنها می‌توانند 90 درجه بچرخند و زوایای مختلف اطراف گوشی را زیر نظر بگیرند. در مقابل هر یک از این حسگرها یک آیینه کوچک جاسازی شده است که برای بازتاب تصاویر از قسمت جلو یا پشت گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدل اولیه این ماژول به گونه‌ای ساخته شده است که فقط یک آیینه را در مقابل حسگر خود شامل می‌شود و به گفته «جاکوبس دوپار»  مدیر آزمایشگاه سیستم‌های تصویربرداری میکرواپتیکال فرانهوفِر، این فناوری می‌تواند دنیای تصویربرداری در گوشی‌های هوشمند را به طور کامل عوض کند.

زمانی که چند آیینه در مقابل حسگرها قرار می‌گیرند این امکان ایجاد می‌شوند تا تصاویر ثابت و بدون لرزش از قسمت پشت و جلوی گوشی تهیه شود و کاربر بدون آنکه نیاز داشته باشد گوشی خود را بچرخاند، از همه زوایا تصویربرداری کند.


​​