لبه تکنولوژی

گوگل برای نخستین بار هوش مصنوعی با قابلیت هوش انسانی ارایه کرد

محققان یکی از بزرگترین موانع در جریان توسعه هوش مصنوعی را از میان برداشتند و موفق به ساخت برنامه جدیدی شدند که می‌تواند پس از انجام یک وظیفه یا تکلیف مشخص از نحوه انجام آن مهارت کسب کند و سپس وظیفه بعدی را به خوبی به انجام برساند.

 

به گزارش گروه ترجمه آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) این سیستم هوشمند توسط یکی از زیرمجموعه‌های شرکت گوگل موسوم به DeepMind ارایه شده است. برنامه مذکور قادر است انواع مختلف وظایف و کارها را انجام دهد و حتی در برخی موارد از انسان هم بهتر عمل کند.

هوش مصنوعی که گوگل ارایه کرده است هرگز فراموش نمی‌کند یک وظیفه به خصوص را چطور انجام داده یا یک مسئله را چگونه حل کرده است. به همین خاطر سیستم مذکور می‌تواند با انجام هر فعالیتی که انجام می‌دهد آگاهی و تجربه بیشتر کسب کند و از این طریق بتواند بر مسایل پیش رو بهتر فایق آید.

البته باید توجه داشت هوش مصنوعی همه قابلیت‌های هوش انسانی را شامل نمی‌شود و اگر با یک مشکل جدید مواجه شود نمی‌تواند هیچ کاری را انجام دهد. تنها کاری که هوش مصنوعی انجام می‌دهد این است که از آموزه‌های قبلی خود به درستی استفاده کند.

با این وجود کارشناسان گوگل سیستم جدیدی ارایه کرده‌اند که با نام «هوش مصنوعی عمومی» شناخته می‌شود و مکانیسمی را در خود جا داده است که می‌تواند با هوش انسانی برابری کند.

«جیمز کرکپاتریک» از مدیران ارشد مرکز DeepMind در این خصوص گفت: «اگر بخواهیم برنامه‌های رایانه‌ای را هوشمندتر و کاربردی‌تر در اختیار داشته باشیم، می‌بایست این قابلیت یادگیری به آنها اضافه شود».


​​