اینترنت و شبکه

اختلال گسترده در توئیتر به دنبال درگیری دیپلماتیک ترکیه و آلمان

هزاران حساب کاربری در شبکه اجتماعی توئیتر از جمله صفحات متعلق به مراکز بزرگی چون فوربز، بی‌بی‌سی، سازمان عفو بین‌الملل و ... صبح روز گذشته با اختلالات فراوان مواجه شدند و بررسی‌های بیشتر نشان داد این اتفاق پس از آن صورت گرفت که صفحات مذکور اخبار و تبلیغات مرتبط با درگیری‌های دیپلماتیک فزاینده میان ترکیه و دو کشور آلمان و هلند را منتشر کردند.

 

به گزارش گروه ترجمه آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) مراکز خبری اعلام کردند تمامی صفحات اجتماعی که با این اختلال مواجه شدند یک ابزار کاربردی ساخته شده توسط شرکت‌های نرم‌افزاری موسوم به  Twitter Counter را مورد استفاده قرار داده بودند.

این طور که گفته می‌شود گروهی از هکرها ابزار مذکور را مورد استفاده قرار دادند تا بتوانند برای انتشار پیام‌هایی به زبان ترکی اجزه پیدا کنند و پیام‌های مذکور را با هشتگ‌های زیر به انتشار برسانند: #NaziGermany ، #NaziNetherlands ، #Ottoman Slap و #April16th . شانزدهم آپریل در اصل روزی است که دولت ترکیه در نظر دارد طی تاریخ مذکور رفراندوم قانون اساسی را برگزار کند و بر اساس آن مشخص شود «رجب طیب اردوغان» تا چه زمانی می‌تواند قدرت را در دست بگیرد.

لازم به ذکر است با افزایش درگیری‌های دیپلماتیک میان ترکیه و آلمان، هکرها از این فضا استفاده کردند و موفق شدند پیغام‌های مختلفی را علیه دولت ترکیه به زبان ترکی روی صفحات توئیتر منتشر کنند. هکرها همچنین توانستند تصاویر مربوط به پروفایل صفحات مورد نظر خود را هم عوض کنند.


​​