فناوری اطلاعات

۱۰ اتفاق مهم فناوري اطلاعات و ارتباطات ايران در سال ۹۶ رخ خواهد داد

منبع: زومیت
سال ۹۶ در حالي آغاز مي‌شود که اتفاقات مهمي در فناوري اطلاعات و ارتباطات ايران رخ مي‌دهد و برخي از آن‌ها تحولي اساسي هستند.
 
5452.jpg
سال ۹۶ در حالي آغاز خواهد شد که در حوزه فناوري اطلاعات شاهد اتفاقات مهمي خواهد بود. هرچند قرار بود بخش زيادي از انتخابات سال ۱۳۹۶ الکترونيکي باشد؛ اما بر اساس تصميم وزارت کشور اين کار منتفي شد تا مهم‌ترين اتفاق فناوري اطلاعات و ارتباطات در سال ۹۶ لغو شود. اما با اين حال ۱۰ اتفاق بزرگ در فناوري اطلاعات و ارتباطات کشور رخ خواهد داد که در ادامه با هم مرور مي‌کنيم.
 
۱- ارائه‌ي سيم‌کارت اپراتور‌هاي مجازي
يکي از اتفاقاتي که در سال ۹۶ در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات کشور رخ خواهد داد، ارائه‌‌ي سيم‌کارت اپراتورهاي مجاز خواهد بود. تاکنون عرضه‌ي سيم‌کارت اپراتور مجازي با نام‌هاي سامانتل، شاتل موبايل و آپتل قطعي شده است. سامانتل با پيش‌شماره‌ي ۰۹۹۹ کد ۹، شاتل موبايل با پيش‌شماره‌ي ۰۹۹۸ کد ۱ و آپتل با شماره‌ي ۰۹۹۹ کد ۱ ارائه خواهد شد.
 
۲-عرضه‌ي اينترنت TD-LTE توسط شرکت‌هاي FCP
شرکت‌هاي ارتباطات ثابت دارنده‌ي مجوز FCP در حال تدارک عرضه‌ي TD-LTE هستند. خدمات اينترنت ثابت نسل چهارم TD-LTE سال ۹۵ توسط ايرانسل و پس از آن توسط مبين نت ارائه شده بود. خدمات TD-LTE شرکت‌هاي FCP احتمالا در نيمه دوم سال ۹۶ ارائه مي‌شود.
 
۳- افتتاح فاز سوم و نهايي شبکه ملي اطلاعات
فاز سوم و نهايي شبکه ملي اطلاعات قرار بود در ارديبهشت امسال راه‌اندازي شود؛ اما با توجه به برگزاري انتخابات در ارديبهشت‌ماه، افتتاح فاز سوم و نهايي شبکه ملي اطلاعات بعد از ماه مبارک رمضان و در تيرماه ۱۳۹۶ افتتاح خواهد شد. در اين مرحله شاهد افزايش خدمات دولتي به مردم، افزايش مراکز تبادل ترافيک داده، کاهش قيمت، افزايش سرويس‌هاي ايراني و افزايش کيفيت سرويس‌ها خواهيم بود.
 
۴- اجراي طرح رجيستري گوشي‌هاي موبايل
طرح رجيستري گوشي‌هاي موبايل که قرار بود سال ۹۴ يا ۹۵ اجرا شود، احتمالا در تيرماه ۱۳۹۶ به بهره‌برداري خواهد رسيد. بر اساس آخرين اطلاعاتي که وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ارائه داده است، سامانه‌ي تشکيل‌شده براي اين طرح ايراداتي داشته که در مرحله‌ي تست نمايان شده است. بدين ترتيب قرار است در صورت رفع شدن ايرادات و کامل بودن سامانه‌ي مذکور، طرح رجيستري گوشي موبايل تيرماه سال ۹۶ اجرا مي‌شود.
 
۵- تجاري‌سازي VoLTE و VoWiFi
فناوري‌هاي VoLTE و VoWifi سال ۹۵ توسط ايرانسل و همراه اول آزمايش شدند تا براي عرضه به مشتريان و طي کردن مراحل رگولاتوري آماده شوند. خدمات تماس در بستر فناوري LTE و خدمات تماس در بستر واي‌فاي براي بهره‌برداري تجاري يا همان عرضه به مشتريان راه زيادي باقي‌ ندارند و در صورت موافقت سازمان تنظيم مقررات و اراده‌ي اپراتورهاي تلفن همراه، احتمالا در تابستان ۹۶ براي استفاده مشترکان ايرانسل و همراه اول ارائه خواهند شد.
 
۶- حضور نوکيا در بخش اينترنت و موبايل
نوکيا در سال ۹۶ حضور رسمي در ايران خواهد داشت. اين حضور در دور حوزه صورت مي‌گيرد. نوکيا که سال ۹۵ با کنسرسيومي متشکل از شرکت‌هاي اينترنتي ايران از جمله شاتل، آسياتک، هاي وب و پارس آنلاين قرارداد همکاري در بخش TD-LTE را به امضاء رساند، براي اجراي اين طرح و حضور در ديگر طرح‌هاي اينترنتي و ارتباطي کشور، به ايران خواهد آمد. اواخر سال ۹۵ شرکت HMD Global (صاحب امتياز گوشي‌هاي برند نوکيا به مدت ۱۰ سال) از گوشي‌هاي نوکيا ۶، نوکيا ۵، نوکيا ۳ و ۳۳۱۰ رونمايي کرد و بر اساس اظهار نظر مديران اين شرکت، قرار است گوشي‌هاي موبايل نوکيا تابستان سال ۹۶ به بازار ايران بيايد.
 
۷- انتخاب و فعاليت دو اپراتور پست خصوصي
قرار است براي اولين بار در تاريخ پست ايران، دو اپراتور بخش خصوصي براي رقابت با شرکت ملي پست ايران انتخاب شوند و در سال ۹۶ فعاليت خود را شروع کنند. اين فعاليت مي‌تواند در سال‌هاي آينده سبب رشد و تحول در بخش پست کشور شود.
 
۸- برگزاري دومين دوره کنفرانس ايران کانکت
اولين دوره‌ي ايران کانکت، سال ۹۵ در تهران برگزار شد تا در حاشيه اين کنفرانس بين‌المللي، علاوه بر ارتباطات شرکت‌هاي خصوصي با شرکت‌هاي اروپايي و آسيايي، شرکت ارتباطات زيرساخت با شرکت‌هاي DE.CIX آلمان و اسپارکل ايتاليا قرارداد بين‌المللي امضاء کند. برگزاري دومين دوره از کنفرانس ايران کانکت که بخشي از مجموعه کنفرانس‌هاي ظرفيت است، مي‌تواند راهکاري مناسب براي حضور شرکت‌هاي ارتباطي در ايران و حضور شرکت‌هاي ارتباطي ايران در عرصه‌هاي بين‌المللي باشد.
 
۹- راه‌اندازي تماس تصويري در بستر 3G و 4G
خرداد ۹۲ تماس تصويري رايتل به دليل نداشتن پيوست فرهنگي و قوانين مشخص در اين زمينه متوقف شد. از آن سال قرار شد شوراي عالي فضاي مجازي پيوست فرهنگي اپراتورهاي موبايل را ارائه و تصويب کند تا تماس تصويري توسط رايتل (که در آن زمان تنها اپراتور 3G کشور) بود، به مشترکان ارائه شود. بر اساس اعلام معاون مرکز ملي فضاي مجازي هم‌اکنون پيوست فرهنگي در مرکز ملي فضاي مجازي آماده شده است و پس از تصويب در شورا به اپراتورها ابلاغ مي‌شود. به نظر مي‌رسد در سال ۹۶ و پس از ۴ سال قطع بودن خدمات تماس تصويري موبايل به ايران برمي‌گردد.
 
۱۰- افزايش پهناي باند کشور
بر اساس برنامه‌ي ششم توسعه‌ي کشور بايد پهناي باند ايران به ۱۰۰ ترابيت بر ثانيه برسد. پهناي باند کشور در سال ۹۵ به ۱۰ ترابيت بر ثانيه رسيد. قرار است در سال ۹۶ نيز پهناي باند کشور افزايش يابد و به بيش از ۲۰ ترابيت بر ثانيه برسد. 

​​