رگولاتوری

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد: درآمد 56 هزار میلیارد ریالی دولت از بخش ICT در سال 95

منبع: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افزایش درآمد دولت در بخش ICT ، از 28 هزار میلیارد ریال در سال 92 به 56 هزار میلیارد ریال در سال 95 خبر داد.
 
علی اصغر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در چهارمین همایش مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به وظیفه سازمان تنظیم مقررات در حوزه ICT  ، افزود : این سازمان وظیفه دارد با ایجاد بستر مقرراتی به بخش خصوصی اطمینان دهد که برای توسعه زیرساخت ها و کمک به دولت در بخش ICT  حضور داشته باشد.
 
وی ارایه خدمت باکیفیت و قیمت مناسب را نتیجه حضور بخش خصوصی در کنار دولت دانست و تاکید کرد : یکی دیگر از وظایف اصلی سازمان تنظیم مقررات نظارت، مدیریت و اعمال حاکمیت بر طیف فرکانس است که امیدواریم بتوانیم طیف فرکانس را برای نسل پنجم و بیگ دیتاها آماده کنیم.
 
عمیدیان در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات سازمان تنظیم مقررات اشاره کرد و در ادامه گفت:  تبیین 174دستورالعمل و ابلاغ و نظارت بر اجرای آن ، ارتقاء پروانه اپراتورهای تلفن همراه به نسل های بالاتر و نصب و راه اندازی بیش از 30 هزار  سایت 4G 3Gو در کشور و افزایش تعداد شهرهای تحت پوشش نسل 3 به 900 شهر و نسل 4 به 742 شهر برخی از فعالیت های این سازمان بوده است.
 
وی به موضوع رومینگ ملی و هم سطح نبودن اپراتورها در میزان پوشش اشاره کرد و تاکید داشت : این موضوع با هدف ارایه کیفیت بهتر خدمات اپراتورها مطرح شد که در ابتدا با مخالفت های مختلف روبرو شد اما امروز مردم در 35 هزار روستا و 10 هزار کیلومتر جاده از سرویس رومینگ استفاده می کنند.
 
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ترابرد پذیری را یکی دیگراز اقدامات در حوزه سازمان تنظیم مقررات بیان کرد و افزود : صدور پروانه های بهره برداری ازشبکه های ارتباطی ثابت به 17 متقاضی ، تجمیع 11 پروانه PAP و 217 ASP  از دیگراقدامات این سازمان است.
 
وی اقدامات انجام شده در حوزه ارایه پروانه ها را در جهت جمع کردن توان اقتصادی بخش ، عنوان کرد و اظهار داشت : با برداشت محدویت های تکنولوژی ، سرویس و پوشش منطقه ای و استانی به این اپراتورها کمک کرده ایم تا بتوانند با هر تکنولوژی و سرویس های  متنوع و به صورت سراسری در کل کشور ارایه خدمت کنند.
 
عمیدیان تدوین استاندارهای بخش ICT  را یکی دیگر از اقدامات سازمان تنظیم مقررات اعلام کرد و افزود : در این مدت  93 استاندارد را تعریف کرده ایم و با اختصاص کد به این استاندارد ها به آزمایشگاه های مرجع ابلاغ شده است .
 
وی به هم کد سازی به عنوان یکی دیگر از اقدامات این سازمان در حوزه تلفن ثابت اشاره کرد و تصریح داشت : کاهش  20 درصدی هزینه دسترسی ثابت و سیار به شبکه اینترنت و کاهش 50 درصدی ترافیک محتوای داخل از فعالیت های انجام شده در راستای ارایه سرویس ارزان تر به مردم انجام شد.
 
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره درآمدهای دولت در این بخش نیز با اشاره به بزرگ شدن حجم  این بازار، گفت :  بیش از 56 هزار میلیارد ریال در سال 95 دولت از این بخش درآمد داشت که این رقم در سال 92 ، 28 هزار میلیارد ریال را نشان می دهد و این افزایش درآمد با توجه به صدور پروانه ها و ارایه مجوز های مختلف  به دست آمده است.

​​