رگولاتوری

عمیدیان: رصد امواج در ۲۰ نقطه از تهران/ ۳۴۹ مورد شکایت مردمی رسیدگی شد

منبع: مهر
رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از نصب سیستمهای ثابت اندازه گیری در ۲۰ نقطه از شهر تهران برای رصد تشعشعات الکترومغناطیسی خبر دادو گفت: تاکنون ۳۴۹ مورد شکایت مردمی از امواج، رسیدگی شده است.
علی اصغر عمیدیان در همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با توجه به دغدغه مردم، نصب سیستم های اندازه گیری تشعشعات و امواج را در ۲۰ نقطه از شهر تهران در دستور کار قرار دادیم تا تشعشعات الکترومغناطیسی به صورت لحظه‌ای رصد شود و با تشعشعات بالاتر از حد مجاز برخوردهای لازم صورت گیرد.
 
وی با اشاره به اینکه نمونه‌ای از برخورد با تشعشعات سطح بالا را اخیرا در استان فارس داشته‌ایم، گفت: تاکنون ۳۴۹ مورد شکایت مردمی در این بخش دریافت شده که بررسی و نتایج آن اعلام شد.
 
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در سال ۹۵ بالغ بر ۳۴ هزار فقره شکایت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد رسیدگی قرار گرفت، به موضوع شناسایی و ساماندهی ۳۰ میلیون سیم کارت فاقد هویت که در شبکه ارتباطی کشور فعال بود اشاره کرد و گفت: با این ساماندهی موضوع قاچاق مکالمه و سایر موارد خلاف که از طریق این سیم کارتها صورت می گرفت، با پشتیبانی وزارت اطلاعات و شرکت زیرساخت و امنیت شبکه، برطرف شد.
 
عمیدیان از شناسایی ۱۰ هزار و ۳۴۱ لینک غیرمجاز رادیویی خبر داد و افزود: ۵۱ هزار کانال رادیویی فعال غیرمجاز در باندهای فرکانسی، شناسایی و مسدود شد. در همین حین از میان ۱۷ میلیون و ۸۷۰ هزار کانال رادیویی، یکهزار و ۶۵۸ مورد تداخل فرکانسی را شناسایی کردیم.
 
رئیس رگولاتوری از کشف ۶۳ شرکت متخلف در حوزه خرید و فروش تجهیزات رادیویی و اعمال مقررات برای این شرکتها خبر داد و اضافه کرد: تخلفات ۳۲ دفتر پیشخوان خدمات شناسایی و پروانه فعالیت ۷ دفتر پیشخوان در سال گذشته ابطال شد. در همین حال رگولاتوری موفق به کشف ۲۰ دفتر خدمات ارتباطی با پروانه جعلی شد.
 
وی از افزایش ضریب نفوذ موبایل در کشور به ۱۰۱.۱۹ درصد خبر داد که در ابتدای دولت ۷۸.۹۵ درصد بوده است و گفت: آخرین آمار دسترسی به اینترنت پر سرعت ثابت ۱۰ میلیون پورت نفر است که در ابتدای دولت یازدهم ۴.۷ میلیون پورت بوده است. درهمین حال شمار مشترکان اینترنت موبایل از ۵۰۰ هزار نفر به ۳۳ میلیون نفر رسید.
 
عمیدیان با اشاره به نظارت بر قانون حمایت حداکثری از تولید داخل گفت: ۴۰ شرکت موفق به تولید محصولات مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات شدند و ۱۴۳ قلم کالا تولید شده است. از این تعداد ۵۳ قلم کالا می تواند کشور را به خودکفایی برساند که قرار است فهرست این کالاها را در نشست کمیسیون اقتصادی دولت مطرح کنیم تا با تصمیم گیری دولت، جلوی ورود کالاهای مشابه خارجی به کشور گرفته شود.
 
وی تعیین تکلیف پروژه اپراتور فیبرنوری را از جمله برنامه های سال جاری عنوان کرد و گفت: به زودی با مذاکرات صورت گرفته با شریک خارجی، فیبرنوری به منازل مردم می رسد. درهمین حال ظرف ۳ ماه آینده تکلیف اپراتور صاحب ماهواره و اپراتور خصوصی پست مشخص خواهد شد.

​​