فناوری

تولید انبوه نخستین تراشه جهان روی مواد انعطاف‌پذیر

این روزها خبر مربوط به گوشی‌های انعطاف‌پذیر و تاشدنی زیاد به گوش می‌رسد. ولی باید توجه داشت که تولید انبوه چنین محصولی موانع زیادی پیش رو دارد و می‌بایست نمایشگر، باتری و تراشه اصلی گوشی هم انعطاف‌پذیر ساخته شود.

 

به گزارش گروه ترجمه آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) ولی روهی از محققان بر اساس تلاش‌های خود موفق شدند امکان تولید انبوه تراشه انعطاف‌پذیر را فراهم کنند. این تراشه با مواد دوبُعدی شبیه به گرافین ساخته شده است که کاملا انعطاف‌پذیر است و مدارهای رسانا در آن می‌توانند به راحتی اطلاعات را انتقال دهند. این تراشه قادر است برای باتری‌ها، حسگرها و پردازنده دستگاه مورد استفاده قرار گیرد.

برای این تراشه هوشمند 115 ترانزیستور در نظر گرفته شده است که البته نمی‌توان آن را در خانواده تراشه‌های پرقدرت موجود در بازار طبقه‌بندی کرد. با این وجود چنین محصولی را می‌توان نخستین گام در ساخت میکروپردازنده‌های منعطف موجود بر مواد نیمه‌رسانای دوبُعدی دانست.

محققان دانشگاه فناوری ویِن در اتریش نتایج حاصل از یافته‌های خود برای ساخت این تراشه را در آخرین شماره از نشریه بین‌المللی Nature منتشر کردند.

مواد دوبُعدی مزایای فراوانی برای دستگاه‌های انعطاف‌پذیر دارند و استفاده از آنها به این معنی است که کاربر می‌تواند دستگاه مورد نظر را به هر سمتی که می‌خواهد بچرخاند.


​​