لبه تکنولوژی

حرارت مراکز داده اپل، منبع گرمایش برای خانه‌های مردم

اپل در حال ساخت یک مرکز داده جدید در کشور دانمارک است که ایده جالبی برای توسعه آن مطرح شده است و شرکت مذکور می‌کوشد این مرکز داده را مبتنی بر انرژی‌های تجدیدشدنی راه‌اندازی کند و حرارت تولید شده از آن را به چرخه طبیعی برگرداند.

 

به گزارش گروه ترجمه آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) حرارت و گرمایی که توسط این مرکز داده تولید می‌شود توسط دستگاه‌های ویژه ذخیره خواهد شد تا به سیستم گرمایش منطقه‌ای برگردد و خانه‌ها و مراکز اداری بتوانند برای گرمایش خود از آن استفاده کنند.

این مرکز داده در منطقه جوتلند در کشور دانمارک ساخته شده و قرار است بخشی از انرژی مورد نیاز آن از محصولات دورریختنی و بازیافتی مزارع تامین شود. اپل پروژه مشترکی را با دانشگاه Aarhus آغاز کرده است تا به کمک کارشناسان محلی سیستمی بسازد که بتوان از طریق زباله‌های کشاورزی متان به دست آورد و آن را در مرکز داده به کار گرفت.

طرح بازیافت زباله‌های کشاورزی و تبدیل آنها به مواد قابل استفاده از جمله برنامه‌های گسترده اپل محسوب می‌شود و این شرکت تصمیم دارد از این طریق همکاری‌هایی را با مزرعه‌داران آغاز کند. این طرح که سود دوطرفه را در پی دارد، یکی از برنامه‌های بزرگ اپل برای حمایت از محیط زیست محسوب می‌شود.

مرکز داده اپل در دانمارک به صورت گسترده انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدشدنی تامین می‌کند و به گفته شرکت مذکور تحت هیچ شرایطی از نیروگاه‌های محلی کمک نمی‌گیرد.


​​