اپلیکیشن

خبر جعلی واتس‌اپ جان 7 نفر را گرفت

گروهی از افراد در ایالت جاکارتا هند طی دو حمله جداگانه هفت نفر را کشتند و ظاهرا این اتفاق به دنبال شایعاتی که در اپلیکیشن ارتباطی واتس‌اپ منتشر شده بود صورت گرفت.

 

به گزارش گروه ترجمه آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) هفته گذشته در ابزار ارتباطی واتس‌اپ شایعه‌ای منتشر شد که بر اساس آن گفته می‌شد یک گروه تبهکار کودکان را سرقت می‌کند. در پی انتشار خر مذکور گروه متشکل از 500 نفر بر بی‌گناه بودن مردی که با این بهانه دستگیر شده بود تاکید کردند.

این شایعه نه تنها صحت نداشت، بلکه بررسی‌های بیشتر اداره مرکزی پلیس هند نشان داد هیچ گونه سرقت کودک در این کشور صورت نگرفته است و البته در بیانیه این سازمان اعلام شد باید بررسی‌های کامل‌تر انجام شود تا دلیل انتشار شایعه مشخص شود.

«آنیمش نایسانی» نماینده پلیس مستقل هند در این خصوص گفت: «برخی افراد که تصور می‌کردند گروهی از افراد عامل سرقت کودکان بودند وارد عمل شدند و هفت نفر در این ماجرا جان خود را از دست دادند. آنها به خوبی می‌دانستند که می‌بایست این اقدام را به ماموران پلیس واگذار کنند».

روزنامه «هندوستان تایمز» به نقل از اداره پلیس جاکارتا توضیح داد ساکنان این منطقه هیچ توجهی به جعلی بودن خبر نکردند و به محض مشاهده افراد مضنون وارد عمل شدند تا آنها را از بین ببرند.

اداره مرکزی پلیس هند هم‌اکنون در حال انجام بررسی‌های گسترده است تا عامل انتشار خبر جعلی در واتس‌اپ را شناسایی کند.


​​