رگولاتوری

"داده های بزرگ برای تأثیر بزرگ"

منبع: شرکت مخابرات ایران
پیام هولین ژائو، دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات، به مناسبت روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی سال2017
 
هفدهم ماه می(بیست و هفتم اردیبهشت ماه) هر سال، اعضای اتحادیه جهانی مخابرات در سراسر دنیا برای بزرگداشت روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی، مراسمی برگزار می کنند. این روز یادآور بنیانگذاری اتحادیه جهانی مخابرات در 150 سال پیش می باشد.
 
شعاری که امسال(2017) برای بزرگداشت این روز انتخاب شده، "داده های بزرگ برای تأثیربزرگ" است. این شعار، قدرت و قابلیت داده های بزرگ برای توسعه  را آشکار خواهد ساخت. به این معنی که با داده های بزرگ می توان فرصت های تبدیل مقادیر بی سابقه داده ها، به اطلاعات مورد نیاز حرکت به سوی پیشرفت وتوسعه را آزموده و عملی خواهد ساخت.
 
برداشت حاصل از این تحلیل در باره داده ها، به مسؤولان ملی، منطقه ای و بین المللی، این امکان را می دهد که  تصمیم گیری هایی مبتنی بر شواهد انجام دهند. از این گذشته، این امر به اجرایی کردن اهداف هفده گانه توسعه پایدار تا سال 2030، نیز کمک خواهد کرد.
 
با شناخت بهتر این شعار، فرصتی نیز فراهم خواهد شد که در صورت رشد تصاعدی حجم داده ها و ارتباطات، نگاهی دقیق تر به اهمیت حاکمیت و مقررات، و پیامدهای این امر برای حریم خصوصی و امنیت، بیافکنیم.
 
هنگامی که می آموزیم، داده های بزرگ را بی نقص تر کنیم؛ و بهتر به خدمت بگیریم، و  همینطور، بهتر بفهمیم که  داده های بزرگ، در نقش یک کالای جهانی، چه تأثیر بزرگی می توانند داشته باشند، فرصت های بی شماری نیز به رویمان گشوده خواهد شد.
 
اقداماتی که اعضای اتحادیه جهانی مخابرات متعهد به اجرای آن می باشند، در یک مقیاس جهانی، به پذیرش داده های بزرگ، شتاب می بخشند ؛ و افزون بر این، به جذب فرصت های جدید برای  پرداختن به  چالش های توسعه، کمک خواهند کرد.  

​​