لبه تکنولوژی

اینتل برای رایانه‌های شخصی پردازنده 18 هسته‌ای عرضه کرد

پردازنده Core i9 اینتل در مقابل AMD دور تازه‌ای از رقابت‌ها را آغاز کرده است. شرکت اینتل روز گذشته در نمایشگاه کامپیوتکس که در تایپه برگزار شده است پاسخ پردازنده 16 هسته‌ای و 32 رشته‌ای AMD را داد. پردازنده جدید اینتل به صورت 36 رشته‌ای ساخته شده است و 18 هسته را شامل می‌شود و قرار است در رایانه‌های شخصی مورد استفاده قرار گیرد.

 

به گزارش گروه ترجمه آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) پردازنده Core i9 Extreme Edition i9-7980XE اینتل نخستین سیستم پردازشگر رایانه‌های شخصی در جهان است که قابلیت پردازش داده در حجم ترافلاپ را شامل می‌شود و قرار است از اواخر سال جاری میلادی با قیمت 1999 دلار وارد بازار شود.

در این خانواده از پردازنده‌های اینتل محصولات مختلفی ارایه شده‌اند. خانواده پردازنده‌های Core i9 X اینتل 16، 14، 12 و 10 هسته را شامل می‌شوند و قیمت آنها از 999 تا 1699 دلار تغییر می‌کند. تمامی این پردازنده‌ها در خانواده بزرگ Skylake طبقه‌بندی می‌شوند و نسبت به مدل قبلی یعنی Broadwell-E برای باز کردن یک اپلیکیشن 15 درصد سریع‌تر و برای انجام چند کار همزمان 10 درصد سریع‌تر عمل می‌کنند.

سری تراشه‌های Core i9 X با کد Basin Falls شناخته می‌شود که البته به دلیل قدرت و توان بسیار بالای خود برای استفاده خانگی چندان مناسب است. با این وجود اینتل سه پردازنده جدید Core i7 X را برای رایانه‌های خانگی عرضه کرده است که قیمت آنها بین 339 تا 599 دلار است. همچنین یک پردازنده چهار هسته‌ای 242 دلاری در خانواده Core i5 ساخته شده است که طی چند هفته آینده وارد بازار می‌شود.


​​