فناوری اطلاعات

گوگل به دستکاری در نتایج جستجوی اینترنتی متهم شد

منبع: تسنیم
نهاد نظارت بر رقابت اتحادیه اروپایی در آوریل ۲۰۱۵ شرکت گوگل را متهم ساخت که نتایج جستجوهای اینترنتی را به نفع سرویس خرید آنلاین خود دستکاری کرده و موجب زیان رقبا و مصرف کنندگان شده است.
 
139601180513033910463314.jpg
به گفته دو منبع آگاه، رگولاتورهای ضد تراست اتحادیه اروپا قصد دارند جریمه ای سنگین علیه شرکت گوگل وضع کنند.
 
این تصمیم کمیسیون اورپا پس از 7 سال تحقیق و بررسی در مورد شکایات مطرح شده علیه محبوب ترین موتور جستجوی اینترنتی که توسط رقبای اروپایی و آمریکایی این شرکت تقدیم شده، اتخاذ خواهد شد.
 
نهاد نظارت بر رقابت اتحادیه اروپایی در آوریل 2015 شرکت گوگل را متهم ساخت که نتایج جستجوهای اینترنتی را به نفع سرویس خرید آنلاین خود دستکاری کرده و موجب زیان رقبا و مصرف کنندگان شده است.
 
کمیسیون اروپا و شرکت گوگل از اظهارنظر در این باره خودداری کرده اند. این شرکت آمریکایی در گذشته با رد این اتهامات گفته بود که رگولاتورها، رقابت خرده فروشان آنلاین نظیر آمازون و ای بی با شرکت گوگل را نادیده گرفته اند.
 
جریمه شرکت هایی که بابت نقض مقررات ضد تراست اتحادیه اروپا مقصر شناخته شوند، به 10 درصد کل حجم مبادلات مالی جهانی شرکت مربوطه می رسد که این رقم در مورد گوگل به حدود 9 میلیارد دلار از حجم مبادلات مالی سال 2016 این شرکت خواهد رسید.
 
علاوه بر این جریمه، کمیسیون اروپا به گوگل اعلام خواهد کرد که به اقدامات غیر رقابتی خود پایان دهد، اما مشخص نیست که چه سازوکار برای اطمینان از اینکه گوگل رفتاری برابر با رقبایش در جستجوهای اینترنتی انجام می دهد، به کار گرفته خواهد شد.
 
شرکت گوگل همچنین متهم است که از سیستم عامل اندروید در گوشی های تلفن همراه برای تضعیف رقبا و حذف آنها از تبلیغات جستجوی اینترنتی از طریق پلتفورم «اد سنس فور سرچ» خود استفاده کرده است.
 
این پلتفورم به گوگل اجازه می دهد که به عنوان واسطه برای وب سایت هایی نظیر خرید های آنلاین، اوپراتورهای مخابراتی و یا روزنامه ها عمل کند. کمیسیون اروپا تهدید کرده که در هر دوی این موارد جریمه های سنگینی برای گوگل در نظر خواهد گرفت.

​​