تلفن همراه

وضوح تصویر موبایل ۳ برابر می شود

منبع: مهر
فناوری جدیدی ابداع شده که با استفاده از آن می توان وضوح تصویر در تلفن های همراه و تلویزیون را به سه برابر افزایش داد.
 
محققان موفق به ارایه سطح تغییر رنگ دهنده جدیدی شده اند که از طریق ولتاژ الکتریکی می توان آن را تنظیم کرد.
این نوآوری می تواند به سه برابر شدن وضوح تصاویر در تلویزیون، تلفن همراه و سایر سیستم های مشابه منجر شود.
 
به طور کلی نمایشگر این نوع دستگاه ها از صدها هزار پیکسل تشکیل شده اند که رنگ های مختلفی را برای ارایه تصویر نهایی نمایش می دهند.
 
با استفاده از فناوری های فعلی، هر یک از این پیکسل ها شامل سه زیرپیکسل (قرمز، سبز و آبی) است. اما حالا محققان دانشگاه فلوریدای مرکزی این فناوری را هم قدیمی کرده اند. کاری که آنها ارایه کرده اند چیزی نیست جز تنظیم این رنگ ها که در نهایت می تواند به سه برابر شدن وضوح تصاویر نهایی منجر شود.
 
آنها نشان داده اند که می توان رنگ هر زیرپیکسلی را با به کارگیری ولتاژهای متغیر به رنگ های دیگری تغییر داد. در واقع اکنون امکان تغییر یک زیرپیکسل قرمز به آبی فراهم شده است.
 
نکته مهم دیگر این است که حالا این امکان مهیا شده که با حدف سه زیرپیکسل استاتیک (ثابت) که هم اکنون در نمایشگرها به کار گرفته می شوند، اندازه پیکسل ها را تا سه برابر کاهش داد.
 
محققان پیش بینی می کنند این فناوری جدید نه تنها بر صنعت ساخت تلویزیون و تلفن همراه اثر داشته باشد؛ بلکه هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را هم دگرگون کند. در این دستگاه ها به وضوح تصویر بسیار بالا نیاز است؛ زیرا آنها فاصله بسیار اندکی با چشم دارند.

​​