فناوری اطلاعات

ابداع شبکه های ارتباطی غیرقابل هک توسط محققان چینی

منبع: مهر
محققان چینی می گویند گام بلندی در راستای راه اندازی شبکه های ارتباطی غیرقابل هک برداشته اند و موفق به انتقال یک سیگنال کوانتومی به فاصله ۱۲۰۰ کیلومتری زمین شده اند.
این محققان سیگنال یاد شده را از یک ایستگاه زمینی به سمت ماهواره چینی Micius ارسال کرده اند. رکورد قبلی ارسال یک سیگنال کوانتومی غیرقابل هک ۱۰۰ کیلومتر بوده که حالا به ۱۲۰۰ کیلومتر ارتقا یافته است.
 
محققان می گویند ارسال ذرات فوتون درهم تنیده به این شیوه هم از طریق خطوط ارتباطی زمینی و هم از زمین به سمت ماهواره ها ممکن است. تکمیل این روش ارتباطی راه را برای خلق سیستم های ارتباطی و مخابراتی بسیار ایمن که هکرها نمی توانند به آنها نفوذ کنند، هموار می کند.
 
روش مورد استفاده دانشمندان چینی که درهم تنیدگی کوانتومی نام دارد، پدیده ای است که در قالب آن ذرات زیراتمی در وضعیت کوانتومی به یکدیگر متصل می شوند و تغییر وضعیت مداوم این ذرات در تعامل با یکدیگر منجر به انتقال ایمن اطلاعات می شود؛ زیرا تغییرات یاد شده جلوی سرقت و رمزگشایی از داده های در حال انتقال را می گیرد.
 
البته کنترل این تغییرات و تحولات در جهان واقعی امر چالش برانگیزی است و لذا برای انتقال داده ها از طریق خطوط فیبر نوری یا هوا با استفاده از روش مذکور هنوز دشواری هایی وجود دارد. اما اجرای این روش در شرایط خلاء و در خارج از جو زمین با ثبات و سهولت بیشتری ممکن است.

​​