تلفن همراه

هزینه مکالمه صوتی با واتساپ دقیقا چقدر است!؟ آیا برای ایرانی‌ها به صرفه است!؟

منبع: بانکی
از مهمترین ویژگی‌هایی که تاکنون باعث خرید و توجه به تلفن‌های همراه می‌شده، مکالمه تلفنی بوده و هست. این روزها تمامی روند‌ها و فعالیت‌ها رنگ و بوی اینترنتی به خود گرفته اند. از پیام رسانی با ابزار‌هایی مثل تلگرام گرفته تا بانکداری با اپ‌ها و …. چندی پیش در خبر‌ها داشتیم که امکان مکالمه صوتی به پیام رسان تلگرام فعال شده است، متاسفانه این امکان با توجه به شرایط خاصی که داشت بلافاصله توسط سیستم‌های پیش فرض داخلی فیلتر شده و از دسترس خارج شد!
 
ابزارهای در دسترس برای مکالمه صوتی
 
اگر برایتان جالب باشد که بدانید با کدام یک از ابزار‌های کنونی می‌توانید به صورت آنلاین مکالمه صوتی داشته باشید باید بگوییم در دسترس‌ترین و همه گیر‌ترین گزینه‌ای که خواهید یافت اپ واتساپ است. (متاسفانه اپ‌های دیگر مثل وایبر به هر دلیلی در ایران قابل دسترس نیستند و یا با اقبال خوبی از سوی کاربران مواجه نشده اند.)
 
خوشبختانه واتساپ که موضوع این مطلب است به صورت رایگان امکان گفتگو را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، اما این رایگان بودن وقتی که شما از اینترنت همراه استفاده می‌کنید رنگ باخته و باید بابت هر لحظه مکالمه هزینه‌ای بابت اینترنت پرداخت کنید(درهنگام استفاده از اینترنت وایرلس تخمین میزان استفاده کار دشواری بوده و بسته به شرکت تامین کننده متفاوت است). در ادامه به بررسی مقدار و شرایط این مبلغ در ازای استفاده از تماس صوتی واتساپ خواهیم پرداخت.
 
هزینه مکالمه صوتی با واتساپ
 
ما برای دستیابی به گزینه متوسط و قابل استناد تماس‌های صوتی را از دو دستگاه تلفن همراه برقرار کردیم و برای بررسی میزان مصرف دیتا از اپ Data Monitor کمک گرفتیم.
 
برای تست کردن در شبکه‌ای که برای هر دو طرف تماس به صورت LTE یا همان ۴G بود مکالمه با کیفیتی برقرار شد اپ Data Monitor حجم داده مورد استفاده را در بازه  ۸۰۰ KB تا ۱٫۳ MB تخمین زده و میانگین ۹۶۰ KB برای هر دقیقه را تایید می‌کند! بررسی سیستم مانیتورینگ خود اندروید برای پهنای باند مورد استفاده عدد ۶۰۰ KB برای هر دقیقه بود.
 
برای محاسبه میزان مبلغی که در هریک از شبکه‌های همراه اول و ایرانسل به وبسایت‌های آنان مراجعه کردیم و در ادامه نرخ تعرفه اینترنت آزاد (منظور بدون فعالسازی هر گونه طرح است.) را با هم می‌بینیم:
 
 
 
همانطور که در بالا اشاره شد به ازای مبالغ بالا و مصرف داده ۸۰۰ KB در دقیقه، استفاده از اینترنت همراه برای مکالمه صوتی چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسد!
 
۸۰۰کیلوبایبت * ۰٫۴ریال = ۳۲۰ ریال در دقیقه
 
توجه داشته باشید که: نرخ مکالمه صوتی در همراه اول دائمی ۵۷۰ ریال و در ایرانسل دائمی ۴۹۰ ریال (اعداد متصور ما مبالغ داخل شبکه می‌باشد!). نرخ مکالمه در خطور همراه اول اعتباری ۶۷۰ ریال و ایرانسل اعتباری ۶۶۹ ریال می‌باشد. که با توجه به نرخ استفاده داده در تماس‌های صوتی هزینه مکالمه صوتی با واتساپ تا ۵۰ درصد می‌تواند کاهش هزینه را دربر داشته باشد.

​​