تلفن همراه

عرضه گوشي‌هاي هوشمند آنلاک جهاني در کانادا

منبع: آخرین خبر
دولت کانادا قانون جديدي را مبني بر فروش گوشي‌هاي هوشمند به صورت آنلاک جهاني وضع کرده است.
 
کانادا اعلام کرده‌ که قفل گوشي‌هاي هوشمند به يک اپراتور شبکه تلفن همراه غير قانوني است. تحت اين استراتژي کاربران به راحتي نمي‌توانند از يک اپراتور تلفن همراه به اپراتور ديگر کوچ کنند. اما حالا دولت کانادا تصميم گرفته قانون جديدي را وضع کند که طي آن همه گوشي‌هاي هوشمند بايد به صورت آنلاک جهاني فروخته شوند.
 
اين قانون آزادي‌هاي قابل توجه جديد را به کاربران گوشي هاي هوشمند ارائه مي‌دهد. هنگامي که يک تلفن جديد را از يک حامل اپراتور خريداري مي کنيد،قطعا به صورت قفل شده ارائه مي‌ شود. اگر سيم کارت ديگري روي تلفن خود تعبيه کنيد، تا زماني که کد آنلاک را وارد نکنيد،کار نخواهد کرد. شما نميتوانيد به حامل اصلي خود(که شما را به سرويس موردنظر معرفي مي کند) بدون ليست تماس دسترسي داشته باشيد.
 
در کانادا، اين روش ضد کاربري به زودي از ياد خواهد رفت. طبق قوانين جديد اعلام شده توسط کميته راديو تلويزيون و مخابرات کانادا (CRTC) هفته گذشته، تمام دستگاه‌هاي تلفن همراه فروخته‌شده در کشور بايد به صورت آنلاک جهاني باشند. اين قانون در تاريخ ۱ دسامبر ۲۰۱۷ تصويب خواهدشد و تمامي گوشي هاي هوشمند براي استفاده در تمامي شبکه‌ها عرضه مي‌شود.
 
کاربراني که در حال حاضر داراي گوشي‌هاي قفل‌شده هستند، حق درخواست ان را به صورت سيستم قفلي ازاد دارند. ارائه دهندگان خدمات موظف هستند در صورت درخواست ان را ارائه دهند،که اين مزيت به شما اين امکان را مي دهد که گوشي خود را به يک شبکه ديگر بدون نياز به هيچ هزينه اي منتقل دهيد.
 
قوانين جديد در “Code Wireless Code” CRTC، يک دستورالعمل اجباري براي ارائه دهندگان خدمات شبکه تلفن همراه کانادا، شرح داده است.اين قاعده براي مصرف‌کننده عمل مي‌کند و مانع دسترسي ارائه دهند‌گان به طور غيرقانوني مي‌شود. Jean-Pierre Blais، رئيس CRTC، گفت در حالي که اين کد موثر بوده است، تغييرات جديد پيرامون آنلاک مستقيم اغاز شده‌است.
 
کد بي‌سيم بازار خود را به نفع کانادايي‌ها پوياتر کرده‌است. در حالي که از اين قانون پيروي مي‌شود،اما باز هم اعلام کردند که مي توانست موثرتر باشد. تغييرات و شفافيتهايي که امروز اعلام ميکنيم، ابزارهاي اضافي براي انتخاب آگاهانه درباره خدمات بيسيم و استفاده از پيشنهادات رقابتي در بازار را مي دهد”.
 
علاوه بر قوانين آنلاک سيم کارت، CRTC همچنين عناصر اضافي کد بي سيم را در پيرامون استفاده از خانواده و برنامه هاي مشترک به نمايش گذاشته است. اين مورد شامل يک تعريف ظريف از هويت و نقش “صاحب حساب” است. کد بي سيم اکنون اين شخص را به عنوان فردي مي بيند که اجازه‌ي صرف هزينه براي استفاده از اطلاعات موجود را ندهد.
 
CRTC تأييد کرد که اجازه‌ي ارزيابي حساب‌هاي کاربري ديگر در برنامه‌ي مشترک رتبه‌بندي را به ارائه دهندگان خدمات داده است.در اين مثال، تمامي حساب‌ها بر اساس يک کاربر استفاده مي شوند، بنابراين هيچ يک از اعضاي ديگر برنامه در صورتي که يک کاربر از حد خود فراتر نرود و شروع به پرداخت هزينه هاي اضافي نکند، تاثير نمي گذارد. قوانين ساده بايد به خانواده هايي که از اين نوع برنامه استفاده مي کنند در حالي که راهنمايي هاي بيشتري براي اپراتورهاي شبکه ارائه مي دهد.

​​