فناوری اطلاعات

پاسخ مجری پروژه فضایی به حواشی ارسال ماهواره «مصباح» به موزه

منبع: جامعه خبر
مجری پروژه ماهواره مصباح به اعلام رئیس سازمان فضایی ایران مبنی بر فرستادن این ماهواره به موزه، واکنش نشان داد و گفت: این مباحث مباحثی انحرافی و غیرتخصصی است.
 
محمد حسن انتظاری مجری پروژه ماهواره مصباح با اشاره به اعلام امروز محسن بهرامی رئیس سازمان فضایی ایران مبنی بر اینکه ماهواره مصباح به دلیل هزینه‌دار بودنش در موزه نگهداری خواهد شد، اظهارات زیر را مطرح کرد:
 
*به موزه بردن ماهواره مصباح تاکنون در مذاکرات ما با سازمان فضایی مطرح نشده و حتی طرح این موضوع هم، غلط و غیرتخصصی است. هزینه پرتاب ماهواره مصباح و آزمایشات آن برای تطابق با هر موشکی هم کاملا عادی است.
 
*پرتاب و بهره‌برداری از ماهواره مصباح در هیئت امنای سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران مطرح و مورد حمایت جدی این سازمان است. حتی به دلیل اقتصادی بودن این طرح و با توجه به اینکه سرویس‌های تجاری آن کاملا اقتصادی است، یک شرکت خصوصی داخلی پیشنهاد بهره‌برداری آن را به سازمان پژوهش‌ها ارائه داده است.
 
*واگذاری امتیاز ماهواره مصباح به یک شرکت خصوصی داخلی، کاملا اقتصادی است، این کار باعث می‌شود که هم تکنولوژی داخلی ارتقا یابد و هم عزت ملی افزایش پیدا کند.
 
*طرح مباحثی از قبیل به موزه فرستادن یا هزینه‌دار بودن پرتاب ماهواره مصباح مباحثی انحرافی و غیرتخصصی بوده و در راستای توسعه فناوری‌ها راهبردی و توانمند سازی کشور نیست.

​​