رگولاتوری

واعظی: «مصباح» را از ایتالیا پس می‌گیریم/ قرار نیست ماهواره‌ای به موزه برود

منبع: تسنیم
وزیر ارتباطات خبر ارسال ماهواره مصباح به موزه را تکذیب کرد گفت: اصلا ما موزه‌ای برای ماهواره نداریم.
 
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درخصوص ارسال ماهواره مصباح به موزه گفت: ماهواره مصباح به عنوان اولین ماهواره سنجشی، 13 سال پیش ساخته شد و 10 سال پیش روند ساخت آن به پایان رسید.
 
وی افزود: در آن برهه چون خودمان در داخل پرتاب کننده نداشتیم، دولت وقت آن را به ایتالیا فرستاد، اما آنها پس از مدتی اعلام کردند که ما این کار (پرتاب ماهواره) را انجام نمی‌دهیم. لذا ماهواره همانجا ماند و پس از دو سال رئیس‌جمهور وقت اعلام کرد که خودمان برای ساخت ماهواره اقدام می‌کنیم و آن را پرتاب می‌کنیم. بر همین اساس هم در دولت قبل و در همین دولت ماهواره‌های پیشرفته‌تری ساخته شدند و به فضا پرتاب شدند.
 
وزیر ارتباطات ادامه داد: ما پس از برجام، کار مذاکره را برای تحویل ماهواره مصباح آغاز کردیم، تا بتوانیم آن را تحویل بگیریم. اما ماهواره‌ها معمولا با پایان عمر باتری‌شان عمرشان نیز تمام می‌شود؛ به هرحال 10 سال این ماهواره دست ما نبوده و نمی‌دانیم چه بلایی سر آن آمده است. بنابراین باید آن را تحویل بگیریم، به دست کارشناسان متخصص در این زمینه بدهیم تا ببینیم در چه وضعیتی است.
 
واعظی گفت: اینکه مطرح شده است ماهوره‌ای به موزه می‌رود اصلا درست نیست چرا که ما چیزی به اسم موزه ماهواره نداریم، ما حتما ماهواره را برمی‌گردانیم. کارشناسان ما آن را بررسی می‌کنند و پس از آن تصمیم می‌گیریم چکار باید کنیم.

​​