فناوری اطلاعات

جزئیات تعرفه گذاری طرح "اینترنت نامحدود" منتشر شد

منبع: نشریه الکترونیک ترند
محمد جواد آذری جهرمی، معاون جوان وزیر ارتباطات که برخی رسانه‌ها از او به عنوان یکی از گزینه‌های وزارت ارتباطات نام می‌برند ضمن تمجید از واعظی با انتشار جزئیاتی از طرح پیشنهادی اینترنت نامحدود که قرار است صبح چهار‌شنبه در کمیسیون تخصصی رگولاتوری به بحث گذاشته شود پرده برداشت.
 
INTERNET-960x460.jpeg
در متن منتشر شده توسط وی چنین آمده:
“بالاخره پس از ساعت‌ها بحث و کار کارشناسی مدل تعرفه گذاری نامحدود اتصال داده در بخش ثابت نهایی شد. این پیشنهاد فردا صبح تقدیم کمیسیون تخصصی تنظیم مقررات خواهد شد. از همه صاحب‌نظران و اپراتورهای ارتباطی و فعالین بازار محتوا که ما را در تهیه این پیش‌نویس یاری کردند، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم. بی‌شک اگر پیگیری‌ها و حمایت شخص آقای دکتر واعظی نمی‌بود، بسیار اقدام سخت و پیچیده و غیرممکنی روبروی ما بود.
 
بر اساس مدلی که تاکنون نهایی شده:
*هر بسته سرویس شامل یک کف و یک سقف سرعت است و سرعت سرویس نبایستی از کف کمتر باشد. این موضوع به دلیل ماهیت سرویس ADSL در تضمین سرعت خط لحاظ شده است. مجموعاً تاکنون سه بسته پیشنهادشده که بر این اساس سرعت تا دو مگابیت در ثانیه، تا شش مگابیت در ثانیه، شانزده مگابیت در ثانیه را در بر می‌گیرد.
 
*در هر بسته برای ترافیک داخلی و اینترنت دو سقف در نظر گرفته‌شده که سقف ترافیک داخلی ده برابر اینترنت است. بر این اساس عملاً کاربران خانگی در صورت استفاده از سرویس‌های ویدئو آنلاین درصورتی‌که هرروز پنج ساعت سرویس ویدئویی داخلی را ملاحظه کنند و این رفتار را هرروز در ماه تکرار کنند، نیازی به پرداخت ندارند. اطمینان دارم که این موضوع باعث رشد جهشی محتوای صوتی و تصویری بر بستر شبکه ملی اطلاعات خواهد شد که این مهم زمینه‌ساز اشتغال و پویایی زیادی در حوزه فناوری و فرهنگی کشور خواهد شد. سقف سرویس اینترنت نیز بر اساس میانگین حداکثر مصرف فعلی کاربران در نظر گرفته‌شده و عملاً ترکیب به‌گونه‌ای خواهد بود که بیش از نود درصد کاربران با خرید این بسته‌ها دیگر نیازی به پرداخت شارژ اضافی ندارند.
 
*برای حصول به این مدل؛ تعرفه سرویس‌ها بین اپراتورها و مخابرات ایران و شرکت ارتباطات زیرساخت نیز اصلاح‌شده که کار بسیار پیچیده‌ای بود. همکاری مخابرات تاکنون بسیار سازنده بوده است.
 
طبیعتاً جزئیات قیمت و مابقی مسائل را سازمان تنظیم مقررات پس از تصویب کمیسیون محترم ابلاغ خواهد نمود.”

​​