فناوری اطلاعات

فیروز‌آبادی مطرح کرد: موازی‌کاری دستگاه‌ها در فرایند الکترونیکی شدن دولت/ عقب افتادگی‌هایی در اتصال بانکداری به تجارت الکترونیک وجود دار

منبع: فارس
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در مسیر الکترونیکی شدن فرآیند تجارت داخلی و خارجی دوباره‌کاری و موازی کاری‌هایی از سوی برخی نهادها صورت می‌گیرد.
ابوالحسن فیروز‌آبادی،دبیر شورای عالی فضای مجازی در بیست وسومین نمایشگاه بین المللی الکامپ، پس از بازدید از غرفه وزارت صنعت،  معدن و تجارت و معرفی سامانه ‌تجارت به عنوان اصلی ترین سامانه تسهیل‌گر تجارت، گفت: برای الکترونیکی شدن دولت مشکلاتی وجود دارد که یکی از موارد مهم آن موازی کاری بین دستگاه‌های دولتی است.
 
وی در ادامه گفت: یکی از اساسی‌ترین مولفه‌های الکترونیکی شدن دولت در دنیا تعامل بین نهاد‌ها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ ها است.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: به طور قطع در مسیر الکترونیکی شدن فرآیند تجارت داخلی و خارجی دوباره‌کاری و موازی کاری‌هایی از سوی برخی نهادها  صورت می‌گیرد.
 
فیروزآبادی با بیان اینکه وظیفه دولت تسریع و تسهیل روابط بین نهادها و بسترسازی برای تعامل بیشتر بین آنها است، اظهار کرد:  سازمان فناوری اطلاعات برای جلوگیری از موازی کاری‌ها، به دنبال ایجاد ساز و کاری  تحت عنوان GSB یا Goveenment Servce Bus  است تا همه سازمان‌ها بتوانند در بستری الکترونیکی به تعامل بهتری با هم برسند.
 
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: برای اتصال بانک‌داری الکترونیک به تجارت الکترونیک درکشور نیازمند زیر ساخت هایی از قبیل امضای دیجیتال ، تعیین هویت و موارد دیگری هستیم اما متاسفانه در رابطه با اتصال این زیر ساخت‌ها عقب افتادگی وجود دارد.
 
فیروزآبادی با بیان اینکه بانکداری الکترونیک در وضعیت قابل قبولی قرار دارد،گفت: تجارت الکترونیک از بانکداری الکترونیک به مراتب با سرعت کمتری در حال پیمودن مسیر الکترونیکی شدن است اما روند کلی آن  مثبت است.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی در پایان گفت: تجارت الکترونیک به صورت جزیره‌های فعالی در حال شکل گیری است. امیدواریم به زودی اتصال این جزیره‌های الکترونیکی برقرار شود تا شاهد جامعیت سیستمی هم در تجارت الکترونیک و هم در بانکداری الکترونیک باشیم.

​​