لبه تکنولوژی

سال 2030 ترابشر می‌شویم

منبع: شرکت مخابرات ایران
دانشمندان پیش بینی می کنند که تا سال 2030 هوش مصنوعی به حدی پیشرفت خواهد کرد که حتی شما می توانید از طریق آن، بدون شرکت در جلسات ملال آور، محتوای کل جلسه را به مغزتان دانلود کنید.
 
هم اکنون اینترنت مملو از ترفندهایی است که نحوه هک کردن وضعیت سلامتی شما را ارایه می کنند (البته منظور از هک کردن بدن در اینجا، کارهایی است که باعث افزایش عملکرد مغز و جسم می شود)؛ از افزایش عملکرد مغز با نوشیدن یک قهوه برای کاهش حس خواب، استرس و افزایش سطح فعالیت مغز، تا ابزارهای پوشیدنی که برای تناسب اندام طراحی شده اند، همه ابزارهایی هستند که برای بهینه سازی عملکرد ما انسان ها ساخته شده اند. ترکیب این ویژگی ها با پیشرفت های اخیر در زمینه هوش مصنوعی، عملا اجتناب ناپذیر است و این همان مرزی است که انسان برای تبدیل شدن به ترابشر (Transhuman) برای خود پیش بینی کرده است. هوش مصنوعی نقش خود را در ساخت نرم افزارهای بصری و کاربرپسند ثابت کرده است. نمونه بارز آن هم دستیارهای شخصی نظیر الکسا و سیری هستند که از فناوری تشخیص چهره برای تشخیص کاربر بهره می برند. در واقع ما انسان ها به نقطه ای رسیده ایم که به دستگاه های دور و برمان به عنوان ابزارهایی برای بهبود زندگی اعتماد کرده ایم.
 
ترس حاصل از داستان ها و فیلم های علمی- تخیلی که در آنها روبات ها و در واقع هوش مصنوعی وارد زندگی روزمره ما می شوند و زمام امور را از ما می گیرند، همچنان ما را نسبت به این پیشرفت ها هوشیار نگه داشته است. هم اکنون هوش مصنوعی به راحتی در داخل گوشی های هوشمند ما وارد شده اند و همین امر می تواند به راحتی دانشمندان را به هک مغز انسان رهنمون کند.
 
ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت های اسپیس ایکس و تسلا و همچنین برایان جانسون، کارآفرین و بنیانگذار شرکت سازنده ایمپلنت های مغزی برای بهبود عملکرد مغز، گویا از هر کسی در این دنیا بیشتر از پیشرفت هوش مصنوعی خوشحال می شوند.
 
آنها تیم تحقیقاتی را تشکیل داده اند تا بسیار زودتر از آنچه تصور می شود، توان مغزی انسان را افزایش دهند. به بیان ساده هدف از این حوزه علمی، افزایش هوش و ترمیم یا تقویت مهارت های شناختی با بهره گیری از ایمپلنت های مغزی است.

​​