رگولاتوری

عمیدیان مطرح کرد: افزایش بیش از صددرصدی پوشش فرکانسی کشور/ صداوسیما می گوید هزینه را بدهید تا فرکانس را آزاد کنم

منبع: تماس نیوز
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به رشد بیش از 100درصدی پوشش فرکانسی در کشور، گفت: صداوسیما برای آزادسازی بخش قابل توجهی از فضای فرکانسی کشور همزمان با مهاجرت از سیستم های آنالوگ به دیجیتال معتقد است که چون این کار هزینه دارد بنابراین هزینه آن باید پرداخت شود.
 
علی اصغر عمیدیان رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت و گو با خبرنگار تماس نیوز در مورد پوشش فرکانسی کشور گفت: الان از نظر جغرافیایی تقریبا این پوشش به حدود 61 درصد رسیده است. ضمن اینکه از نظر فرکانسی نیز حجم پوشش از 28 به 110 گیگ رسیده که یعنی جهش تقریبا 100درصدی در این مدت چهار سال انجام شده است که هم از نظر کیفی و هم از نظر گستردگی رشد قابل توجهی داشته اما هنوز راهی در پیش داریم تا این رقم را به 100درصد برسانیم.
 
افزایش-بیش-از-صددرصدی-پوشش-فرکانسی-کشور-صداوسیما-می-گوید-هزینه-را-بدهید-تا-فرکانس-را-آزاد-کنم (1).jpg
 
وی با اشاره به اینکه پوشش فرکانس مابین 28 تا 110 گیگ قبلا آزاد بود و پایشی روی آن صورت نمی گرفت، افزود: هم اکنون این فاصله ضابطه مند شده و با پایشی که صورت می گیرد معلوم است که چه کسی از آن استفاده می کند. 
 
معاون وزیرارتباطات با اشاره به لغو مجوز چند شرکت در استفاده از فضای فرکانسی کشور، در مورد استفاده صداوسیما از بخش مهمی از فضای فرکانسی کشور تصریح کرد: با صداوسیما مذاکره اولیه کردیم چراکه خودشان می دادند که حدود 10 سال پیش در ITU و WRC اسنادی را مبنی بر مهاجرت از این فضا با تبدیل سیستم به دیجیتال امضا کرده اند. ضمن اینکه مسوولان وقت صداوسیما و مسوولان وقت در وزارت ارتباطات نیز در همین مورد اسنادی را امضا کرده اند. 
 
عمیدیان خاطر نشان کرد: باتوجه به کمک های انجام شده در زمینه سینگنال رسانی و تفاهمی که وزارت ارتباطات از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت انجام داده، امیدواریم برای آینده این طیف در اختیار بخش ارتباطات قرار گیرد چراکه آنها هم می توانند از این فضا استفاده کنند و بعد از مهاجرت طوری نیست که در طیف، مجبور باشند خودشان را به گوشه ای جمع کنند و نتوانند از دیگر فضاها هم برای کارهای ارتباطی و هم برای برودکست استفاده کرد و مشروط به هماهنگی و همکاری می توانند در آن طیف کار کنند.
 
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: صداوسیما معتقد است چون تغییر سیستم ها هزینه دارد بنابراین در تامین اعتبار مشکل دارند که البته بحث حاکمیتی است که باید روی آن مذاکره صورت گیرد. البته صداوسیما رقم مشخصی را برای هزینه کرد خود اعلام نکرده اند.
 
در همین زمینه عظیم فرد مدیرکل صدور پروانه سرویس‌های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی چندی پیش در گفت و گو با تماس نیوز در مورد داستان همیشگی  باند 700-800 مگاهرتز فرکانس که سازمان صدا و سیما  سنتی از آن استفاده می کند، گفته بود: درحالیکه اغلب کشورها کشورها  این باند  را یا خالی کرده اند و به دست اپراتورهای بخش همراه داده اند و یا برنامه ریزی کرده اند که تا دو سال آینده تخلیه شود. در همه جای دنیا دست و پا می زنند سیگنال  واید بند را زیپ و NAROکنند و  درحالیکه صدا و سیما سینگنالNARO را  WIDEپخش می کند، چون مجانی است  درحالی که ارزش چند هزار میلیاردی دارد.

​​