فناوری اطلاعات

فاز نخست مرکز ملی تبادل اطلاعات بهره برداری شد

منبع: مهر
دومین دیتاسنتر دولت برای استقرار دولت الکترونیک و نیز مرکز ملی تبادل اطلاعات به بهره برداری رسید.
محمود واعظی وزیر ارتباطات در راستای اجرای فاز نخست پروژه دولت الکترونیک دومین دیتاسنتر دولت را برای تبادل اطلاعات دستگاه های اجرایی و میزبانی از این داده ها ظهر امروز افتتاح کرد.
 
این پروژه یکی از پروژه های متصل به پروژه دولت الکترونیک است که با اجرای آن دستگاه های اجرایی برای تبادل اطلاعات و ارائه خدمات به مردم و کسب و کارها در این مرکز داده میزبانی می شوند.
 
همچنین در راستای راه اندازی دیتاسنتر شماره ۲ دولت که ظرفیتی بالغ بر ۱۰ گیگابیت بر ثانیه دارد، مرکز ملی تبادل اطلاعات نیز در فاز نخست به بهره برداری رسید و قرار است فاز دوم این پروژه نیز تا پایان سال بهره برداری شود.
 
روز گذشته نیز نخستین دیتاسنتر دولت برای استقرار فاز نخست دولت الکترونیک در ساختمان اصلی سازمان فناوری اطلاعات بهره برداری شد و امروز دومین دیتاسنتر در ساختمان پست لشگر تهران استقرار و راه اندازی شد.
 
در این مراسم همچنین وزیر ارتباطات از سامانه کارپوشه ایرانیان به عنوان رابطی بین دولت و مردم رونمایی کرد.
 
این سامانه به عنوان یک صندوق پست الکترونیکی برای مردم عمل می کند و با وجود آن مردم از مراجعه به دستگاه های دولتی بی نیاز می شوند. کارپوشه ملی ایرانیان در واقع درگاه واحدی برای ارتباط با دولت است و حجم تبادل اطلاعات و نگهداری آن در این زمانه امکانپذیر می شود.
 
در فاز نخست این سامانه رابطه یکسویه دولت با مردم را فراهم می کند و هر نوع ابلاغ، پیگیری و سند در قالب این صندوق پستی در دسترس مردم قرار می گیرد.
 
این درگاه به پروتکل موبایل نیز متصل است. در فاز دوم نیز قرار است رابطه دوسویه از سمت مردم به دولت نیز در این صندوق پستی فعال شود.
 
در این مراسم همچنین تفاهم نامه همکاری برای ارائه خدمات کارپوشه ملی ایرانیان میان شرکت ملی پست و سازمان فناوری اطلاعات به امضا رسید.

​​