رگولاتوری

زرآبادی: اگر جوانگرایی با تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است

منبع: ایسنا
نماینده مردم قزوین در مجلس با تاکید بر اینکه اگر جوانگرایی با تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است گفت:‌ مجلس مخالف خصوصی سازی نیست اما نقش دولت در این مورد نقش حیاتی است که اگر غیر از این باشد لطمات جبران ناپذیری را به کشور وارد می‌کند.
 
سیده حمیده زرآبادی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات سخن می گفت،‌ اظهار کرد: از نگاه جوان گرایانه آقای روحانی تشکر می‌کنم اما اگر جوانگرایی با تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است.
 
وی با اشاره به گزارش معاونت نظارت بر مجلس گفت:‌ در میزان انطباق برنامه‌های پیشنهادی با اسناد بالادستی بر اساس گزارشی که ارائه شده آقای جهرمی برای ۴۱ درصد وظایف قانونی وزارتخانه برنامه‌ای را ارائه نکرده است که نشان از عدم اشراف ایشان به وزارتخانه دارد.
 
وی تصریح کرد: در حوزه ارتباطات یکی از نشانه‌های توسعه یافتگی استفاده از اینترنت و نقش اساسی زیرساخت این شبکه است که موجب اقتدار جمهوری اسلامی ایران در فضای سایبری می‌شود.
 
زرآبادی در ادامه اظهار کرد:‌ بنده در رابطه با نقاط ترافیکی در شبکه‌های ارتباطی از آقای جهرمی سوال کردم. البته که ایشان تبحر خاصی در استفاده از اصطلاحات فنی دارند، در هر حال شبکه زیرساخت نسبت به روز اول کمتر از یک سوم کاهش داشته است و از هر نظر شبکه امروز هیچ کدام از ارکان اصلی را ندارد.
 
این عضو کمیسیون صنایع مجلس همچنین بیان کرد:‌ مجلس مخالف خصوصی سازی نیست اما نقش دولت در اجرای حاکمیت حیاتی است که اگر غیر از این باشد لطمات جبران ناپذیری را به کشور وارد می‌کند.
 
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت که انتخاب جهرمی به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات در میان بیش از ۱۰۰ متخصص دکترای مخابرات این شائبه را ایجاد می‌کند که در انتخاب وی جوان گرایی ملاک نبوده است.
 
زرآبادی، در جلسه علنی بعد از ظهر امروز به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت:‌ وزیر سابق ارتباطات هاب ماهواره‌ای را با هیاهو و تبلیغات فراوان در سال ۹۴ افتتاح کرد و در سال ۹۵ تجهیزات مربوطه آزمایش و تحلیل شد. حالا جمع‌آوری هاب ماهواره‌ای به ارزش ریالی آن ۱۰۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال است در برنامه  وزیر پیشنهادی آمده است و این یعنی قبل از بهره برداری جمع‌آوری می‌شود.
 
وی افزود: کاهش یک طرفه اینترنت به میزان ۴۵ درصد در سال ۹۵ و ۲۵ درصد در سال ۹۶ را  شاهد بودیم که این کاهش تعرفه مستقیما به صورت غیرقابل بازگشت به جامعه و یا صندوق درآمدهای عمومی دولت و به نفع اپراتورها است متخصصان اقتصادی پاسخ دهند که حاشیه سود پهنای باند اینترنت چقدر بوده که با کاهش یک طرفه ۵۷/۵ درصد افزایش سوددهی داشته است.
 
زرآبادی با طرح این سوال چه میزان ظرفیت از فیبر نوری بدون ترافیک خاطر نشان کرد: کارشناسان این رقم را هفتاد درصد عنوان می‌کنند؛ همچنین چرا با وجود آنکه در زنجیره تامین ارتباطات نصب فیبر باید به عنوان آخرین حلقه زنجیره باشد شما قراردادهای گسترش فیبر نوری را دارید؟
 
این نماینده اصلاح طلب مجلس در پایان خطاب به رئیس‌جمهور گفت:‌ اگر نگاه جوان گرایانه دارید باید اصول و مبانی آن را اجرا کنید. با وجود بیش از ۱۰۰ متخصص دکترای ارتباطات در مجموعه وزارت ارتباطات با تعهد و تخصص این انتخاب شما شائبه دارد که جوان گرایی در میان نبوده است.

​​