رگولاتوری

رییس مرکز ملی فضایی ایران مطرح کرد؛ موفقیت ایران در صنعت ریزماهواره‌ها/ ورود ماهواره‌های شخصی به زندگی تا 2 دهه آینده

منبع: ایسنا
رییس مرکز ملی فضایی ایران، از جایگاه خوب و مناسب ایران در صنعت ریزماهواره‌ها خبر داد و بر توجه به این حوزه تاکید کرد.
 
منوچهر منطقی در خصوص جایگاه ایران در زمینه تولید ریزماهواره‌ها، گفت: بحث میکروماهواره‌ها موضوع جدیدی برای ایران نیست و پایه‌های دانش و فناوری در این زمینه را در بخش شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها ایجاد کرده‌ایم.
 
وی افزود: کافی است که سمت و سوی تخصصی مناسبی برای این صنعت تعیین شود تا بتوانیم ریزماهواره‌های ارزان‌قیمت را در کشور تولید کنیم. 
 
به گفته منطقی، شبکه‌سازی بین ماهواره‌ها ضروری است تا با این کار، نیازهای اقتصادی را توسط این شبکه تامین کنیم.
 
وی همچنین تصریح کرد: هم اکنون کشور ما در صنعت میکروماهواره‌ها در جایگاه خوبی قرار دارد و از نظر پایه‌های دانشی و نیروهای متخصص غنی هستیم.
 
منطقی در ادامه گفت: معمولا ریزماهواره‌ها توسط دانشگاه‌ها طراحی می‌شود که در حال حاضر 6 دانشگاه به طور تخصصی و با تسلط کامل بر روی پروژه‌های متعدد ماهواره‌ای کار می‌کنند.
 
رییس مرکز ملی فضایی ایران با اشاره به اینکه در این 6 دانشگاه، 3 پایه محصول ملی را تعریف کرده‌ایم، اظهارکرد: هر کدام از این دانشگاه‌ها، خدمات قابل ملاحظه‌ای را ارائه می‌دهند. 
 
رییس مرکز ملی فضایی ایران در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: از مزیت‌های ریز ماهواره‌ها این است که تولید با سرعت بالایی پیش می‌رود و از هزینه‌ها کاسته می‌شود؛ چرا که ما از تولید یک ماهواره بزرگ به تعداد زیادی ماهواره کوچک و مشابه می‌رسیم. در واقع می‌وان یک تولید سریالی در این زمینه راه‌اندازی کرد.
 
وی معتقد است که در ماهواره‌های کوچکتر می‌توان کارایی ماهواره‌های بزرگتر را داشت.
 
بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، به گفته منطقی، می‌توانیم با شبکه 24 ماهواره 100 کیلوگرمی همان نتیجه را بگیریم که از ماهواره 7.2 تن می‌گیریم. چشم‌انداز دنیا در دو دهه آینده به این سمت پیش می‌رود که افراد می‌توانند ماهواره شخصی داشته باشند و بوسیله موبایل خود آن را کنترل کنند.

​​