رگولاتوری

جهانگیری تاكید كرد: شناسایی و تمركز بر بخش‌های پیشران از مهمترین اقدامات برای توسعه كشور است

معاون اول رییس جمهور با بیان اینكه یكی از اقدامات مهم در جهت توسعه كشور شناسایی و تمركز بر بخش های پیشران توسعه است، گفت: بخش های پیشران نقش موتور محرك در توسعه را دارند و زمانی كه این بخش ها به حركت در می آیند همانند یك لوكوموتیو، ده ها واگن را در پشت سر خود حركت می دهند و بی تردید بخش فناوری اطلاعات چنین نقشی را در كشور ایفا می كند و حركت آن در توسعه شتابان سایر بخش ها نقش دارد.
 
به  گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری صبح امروز (دوشنبه) در مراسم تودیع و معارفه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تبریك هفته دولت و گرامی داشتن یاد شهیدان رجایی و باهنر اظهار امیدواری كرد بتوانیم قدردان و ادامه دهنده راه همه شهدا باشیم.
 
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به حضور خانواده شهید مدافع حرم محسن حججی در این مراسم، تصریح كرد: شهید حججی عزیز از شهدای گرانقدری است كه در دوران ویژه ای به شهادت رسید و نحوه شهادت او و اقتدار و صلابتی كه در چنگال تروریست ها و دشمنان از خود نشان داد همه ما را به یاد روزهای سخت عاشورای حسینی انداخت كه چگونه یك انسان با باوری كه به دنیای دیگر دارد می تواند مستحكم در این مسیر قرار گیرد و با وجود آنكه شهید حججی آگاه بود كه تروریست ها با او چه خواهند كرد، ذره ای ترس و نگرانی در چهره او مشاهده نشد و اقتدار و صلابت را از ایران و ایرانی در مقابل چشم جهانیان به نمایش گذاشت.
 
وی با یادآوری سال های مسئولیت خود در استان اصفهان بعنوان استاندار، خاطر نشان كرد: شهید حججی اهل نجف آباد اصفهان بود و با شناختی كه از مردم این منطقه دارم، همگی عمدتاً اهل ایثار و ایثارگری هستند و نجف آباد اصفهان شهدای فراوانی را تاكنون تقدیم اسلام و انقلاب كرده است.
 
جهانگیری در ادامه با بیان اینكه در دولت یازدهم كارهای بزرگی در بخش های مختلف اقتصادی، اجرایی، سیاسی،‌ فرهنگی و سیاست خارجی انجام شد، افزود: وقتی شرایط زمان آغاز به كار دولت یازدهم را با شرایط امروز مقایسه می كنیم، اگر بخواهیم منصفانه قضاوت كنیم، كارهای عظیمی در بخش های مختلف از جمله در حوزه فناوری اطلاعات صورت گرفته است.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: امروز می توان گفت كه اگر مسیری كه در بخش فناوری اطلاعات در كشور گشوده شده با همین سرعت ادامه پیدا كند، مسیر توسعه كشور با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت.
 
وی با تاكید بر اینكه حتماً در مقطع فعلی یكی از مهمترین اولویت های كشور موضوع اقتصاد است و مقام معظم رهبری نیز در دیدار اخیر هیات دولت با ایشان بر این موضوع مجدداً تاكید كردند، گفت: در بخش اقتصاد مهمترین تمركز ما باید بر اقتصاد مقاومتی باشد چرا كه اقتصاد مقاومتی مجموعه سیاست هایی است كه تقریباً همه اركان نظام، نخبگان و اقتصاد دانان نسبت به آن اجماع دارند و معتقدند با استفاده از این سیاست ها می توان از چالش های پیش رو عبور كرد.
 
جهانگیری با تاكید بر اهمیت فراوان بخش فناوری اطلاعات و توجه اقتصاد مقاومتی به این حوزه، اظهار داشت: فناوری اطلاعات و ارتباطات در تحقق پنج رویكرد اصلی اقتصاد مقاومتی نقش مهمی دارد و توجه ویژه ای به آن معطوف شده است. 
 
وی افزود: بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و بخش های مرتبط با آن چه در حوزه سخت افزاری و چه در حوزه نرم افزاری از جمله بخش هایی است كه به معنای واقعی مصداق درون زایی و استفاده از ظرفیت های داخلی كشور است چرا كه این بخش بیش از هر چیز اتكای آن به مغز جوانان كشور است. 
 
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به برون گرایی بعنوان دیگر رویكرد اقتصاد مقاومتی، گفت: برون گرایی به معنای ارتباط و تعامل با همه دنیا است كه خصلت اصلی فناوری اطلاعات و ارتباطات و اساس آن بر مبنای ارتباط با دنیاست و باید تلاش كنیم به نقطه ای برسیم كه شاهد صادرات تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری به كشورهای هدف باشیم.
 
جهانگیری دانش بنیانی را از دیگر رویكردهای اقتصاد مقاومتی برشمرد و خاطر نشان كرد: در سخنان مقام معظم رهبری، رییس جمهور، علما و نخبگان كشور همواره تاكید می شود كه تكیه بر منابع طبیعی در قرن بیست و یكم پاسخگوی نیازهای جوامع بشری نیست و اقتصادی می تواند در این عصر پاسخگو باشد كه متكی بر دانش و تفكر انسان باشد و بخش فناوری اطلاعات یكی از مهمترین حوزه ها در تحقق اقتصاد دانش بنیان است.
 
معاون اول رییس جمهور اضافه كرد: عدالت محوری نیز از رویكردهای پنج گانه اقتصاد مقاومتی است و موضوع عدالت موضوع مهمی است كه از ابتدای انقلاب جزو مهمترین آرمان های امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی بوده است و خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در دولت یازدهم، گام های موثری در مسیر عدالت محوری برداشته شده و همانطور كه پایتخت كشور از زیرساخت های اینترنتی و فناوری اطلاعات برخوردار است، بسیاری از روستاها و شهرهای كشور در دورافتاده ترین نقاط نیز از این امكانات برخوردار هستند كه البته تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم و این مسیر باید با جدیت دنبال شود.
 
وی با اشاره به شكل گیری شركت های خصوصی فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسعه این شركت ها را از مصادیق رویكرد مردمی بودن اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: با افزایش فعالیت و شكل گیری این گونه شركت ها، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند خود را از تصدی گری امور كنار بكشد و صرفاً بعنوان دستگاهی سیاست گذار و برنامه ریز، بر امور این شركت ها نظارت داشته باشد.
 
جهانگیری با اشاره به سخنان برخی گروه ها كه معتقدند به دلیل وجود برخی تهدیدات در فناوری اطلاعات باید از توسعه این بخش جلوگیری شود، افزود: جفاست كه وقتی توسعه فناوری اطلاعات می تواند كانون اصلی توسعه كشور باشد، به خاطر برخی تهدیدها و آسیب ها در این زمینه تعلل كنیم. آیا مگر در بخش های دیگر نظیر رشته های صنعتی و حتی رشته های صنعتی سنتی تهدید وجود ندارد. مهم این است كه از فرصت فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهت توسعه كشور استفاده مطلوب كنیم.
 
معاون اول رییس جمهور در ادامه سخنان خود برخی برنامه ها و اولویت های دولت در حوزه فناوری اطلاعات را برشمرد و گفت: یكی از برنامه های دولت استقرار دولت الكترونیك بوده است و هدف از این اقدام این است كه مردم دسترسی آسان و لحظه ای به انواع خدمات داشته باشند و از این طریق ارائه خدمات هم ارزان تر و هم با كیفیت بهتری انجام خواهد شد.
 
وی شفاف سازی و سلامت اقتصاد را از دیگر اهداف استقرار دولت الكترونیك برشمرد و با تاكید بر اینكه فساد باید از كشور ریشه كن شود، گفت: فساد باید از نظام اقتصادی و اداری ایران برچیده شود اما متاسفانه امروز فساد در برخی سطوح كه تصور آن را نمی كردیم رسوخ كرده و اطلاعات مربوط به این تخلفات در اختیار ما است كه در زمان لازم بازگو خواهیم كرد.
 
جهانگیری اضافه كرد: دولت الكترونیك شرایطی را مهیا می كند كه خدمات با سالم ترین روش در اختیار مردم قرار گیرد و باعث از بین رفتن فساد در نظام اداری می شود و هدف اصلی نظام و مسئولین كشور نیز این است كه رضایت را در چهره مردم مشاهده كنیم.
 
معاون اول رییس جمهور از وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست داشبردی ایجاد كند تا رییس جمهور و مسئولین ارشد دولت بتوانند بصورت لحظه ای از میزان پیشرفت دولت الكترونیك مطلع باشند تا زمینه هماهنگی سایر دستگاه ها با این وزارتخانه را فراهم نمایند.
 
وی با تاكید بر اهمیت بهبود فضای كسب و كار و اینكه این موضوع از اولویت های اصلی دولت به شمار می آید، گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند نقش مهمی در ایجاد زیرساخت های لازم برای حضور بخش خصوصی و بهبود محیط كسب و كار ایفا كند.
 
جهانگیری شبكه ملی اطلاعات را از مطالبات جدی كشور عنوان و خاطر نشان كرد: خوشبختانه كارهای زیادی در این بخش انجام شده و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید برای ادامه این مسیر نواقص و موانع موجود را برطرف سازد.
 
معاون اول رییس جمهور افزود: شركت های كسب و كار نوین و استارتاپ ها نیز باید فعالیت خود را به شكل قانونمند و در چارچوب قوانین كشور انجام دهند تا دستگاه های دیگر نتوانند برای این شركت ها كه عمدتاً متشكل از نیروهای جوان هستند مانع ایجاد كنند و لازم است در این زمینه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری رییس جمهور، معاون حقوقی رییس جمهور شرایطی را مهیا سازند كه این شركت ها از چارچوب قانونمند برای فعالیت برخوردار شوند.
 
وی در بخش پایانی سخنان خود با قدردانی از تلاش ها و زحمات دكتر واعظی وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: آقای جهرمی وزیر جدید این وزارتخانه مسئولیت مهمی بر دوش دارد و خوشبختانه ایشان از توانمندی، هوش و ابتكار عمل خوبی برخوردار است و براساس شناختی كه از او دارم اطمینان می دهم كسانی كه درباره ایشان ابهاماتی داشتند روزی از ایشان حلالیت طلب خواهند كرد.
 
در این مراسم معاون اول رییس جمهور در حضور خانواده شهید مدافع حرم محسن حججی از تمبر یادبود این شهید رونمایی كرد و در لوح یادبود این تمبر نوشت: « خدا رحمت كند شهید حججی عزیز را كه با صلابت و اقتدار نام ایران و ایرانی را در جهان سرافراز كرد»‌.
 
در این مراسم همچنین با حضور دكتر جهانگیری از خدمات وزیر سابق قدردانی و حكم رییس جمهور برای وزیر جدید توسط معاون اول رییس جمهور به وی اعطا شد.
 
وزرای سابق و جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم هر كدام در سخنانی دیدگاه ها و نظرات خود را مطرح كردند و وزیر سابق گزارشی از اقدامات صورت گرفته و وزیر جدید گزارشی از برنامه های خود ارائه كرد.

​​