باندپهن

افزایش سرعت دسترسی به اینترنت با تراشه محققان ایرانی

دو محقق ایرانی شاغل در دانشگاه یواس‌دیویس کالیفرنیا موفق به اختراع تراشه‌ای با فرکانس بالا شده‌اند که قادر به انتقال سریع ده‌ها گیگابیت داده در یک ثانیه است.
 
براساس گزارش فیز، این اختراع سرعت دسترسی به اینترنت و ظرفیت ارتباطی شبکه‌های مخابراتی را به میزان چشمگیری افزایش می‌دهد. امید مؤمنی استادیار دانشکده مهندسی رایانه و برق دانشگاه یواس‌‌دیویس و حسین جلیلی دانشجوی مقطع دکترای این دانشگاه با همکاری یکدیگر تراشه یادشده را با استفاده از سیستم آنتن ارائه فازی طراحی کرده‌اند. سیستم ارائه فازی، انرژی را از منابع مختلف به چنگ می‌آورد و در قالب یک تک‌پرتو متمرکز می‌كند. این انرژی را می‌توان در فضایی محدود منتقل و آن را به سمت هدف و مقصد مورد نظر هدایت کرد. به گفته مؤمنی خلق آرایه‌های فازی به‌خصوص در فرکانس‌های بالا کار دشواری است و وی و جلیلی برای اولین بار موفق به دستیابی به این پهنای باند بزرگ در فرکانسی بالا شده‌اند.
 
تراشه ابداع‌شده توسط این دو نفر روی باند ۳۷۰ گیگاهرتز و با پهنای باند ۵۲ گیگاهرتز عمل می‌کند. در مقام مقایسه باید گفت موج‌های رادیویی اف‌ام روی باند فرکانسی بین ۸۷.۵ و ۱۰۸ مگاهرتز عمل می‌کنند. باند فرکانسی شبکه‌های نسل چهارم و LTE هم بین ۸۰۰ مگاهرتز و ۲.۶ گیگاهرتز و با پهنای باند حداکثر ۲۰ مگاهرتز است. به گفته مؤمنی اگرچه شبکه‌های مخابراتی نسل چهارم هنوز به حد محدودیت خود در مورد نرخ تبادل داده نرسیده‌اند. اما با افزایش استفاده از خدمات کلود و مهاجرت به شبکه‌های تلفن همراه نسل جدید، نیاز به سرعت بیشتر روز‌به‌روز در حال افزایش است.

​​