فناوری اطلاعات

سرمایه‌گذاری میلیاردی کشورهای عربی در استارت‌آپ

منبع: خبرآنلاین
کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با سرمایه گذاری های گسترده تلاش می کنند تا شرکت های دانش بنیان ایجاد کنند و در رقابت استارت آپ ها در دنیا عقب نمانند.
 
1458482974.jpg
اقتصادی که با سرعت سرسام‌آوری درحال رشد است، راه جدیدی برای خرید خودرو دارد. یک خودرو در جاده توجه شما را جلب می‌کند فقط کافی است با گوشی خود یک عکس از آن گرفته و بلافاصله از طریق این نرم‌افزار نزدیکترین فروشنده‌ای که شبیه آن ماشین را دارد، با شما تماس می‌گیرد و در مورد قیمت آن مذاکره می‌کنید.
 
آنچه که در این خبر علاوه بر قابلیت دسترسی سریع و تولید یک برنامه جدید بسیار قابل توجه است، مکان تولید آن یعنی شهر دبی در امارات متحده عربی‌ست. خبر چنین جهش‌های تکنیکی در اروپا و آمریکا بسیار رایج است اما معرفی خاورمیانه به عنوان تولیدکننده تکنولوژی مطرح می‌شود، بی‌سابقه است.
 
باوجود ثروت‌های عظیم نفتی و فراگیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند، خاورمیانه تا امروز شاهد پاگرفتن شرکت‌های نوپا (استارتاپ) نبوده  اما این رویه در حال تغییر است.
 
تارک کابریت، یکی از سهامداران شرکت Seez، استارتاپی که این برنامه را طراحی کرده است، چند ماه پیش از سمت‌های درخشان خود در داچ بانک و صندوق سلطنتی دوبی کناره‌گیری کرد تا طرح نرم‌افزارش را تکمیل کند.امروز دولت‌های عربی با استفاده از سرمایه و جمعیت جوان و آگاه از تکنولوژی خود، در پی پایه‌گذری تشکیلات اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های محلی در منطقه هستند.
 
کابریت با یادآوری این‌که تمام دوستان و اطرافیانش وی را دیوانه تصور می‌کردند ادامه داد:«برای تعداد زیادی از هم‌نسل‌های من این اتفاق حرکت به سمت کارآفرینی است»
 
بنابر اعلام رسمی و براساس محاسبات بلومبرگ، در طول 3 سال گذشته در خاورمیانه بیش از 3 میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه تکنولوژی در منطقه به‌دست‌آمده است.این یک تغییر است که بخش زیادی از آن درنتیجه حمایت‌های خارجی اتفاق افتاده است. 
 
در مارس 2017 (اسفند 95) شرکت آمازون بستر تبلیغات الکترونیک دبی با نام Souq.com را به مبلغ 580 میلیون دلار خرید که موجب شوک در منطقه شد. در آخرین دور معاملات‌، شرکت Careem Networks FZ به عنوان یک شرکت نوین در حوزه فناوری که رقیب شرکت فناوری منطقه‌ای «اوبر» است به ارزش بیش از 1میلیارد دلار یگانه‌ی منطقه خاورمیانه شد.
 
این شرکت توسط Daimler AG و الوالید بن طلال شاهزاده میلیاردر سعودی حمایت می‌شود.ولید هان از Middle East Venture Partners (یک شرکت سرمایه‌گذاری‌های پرمخاطره در دبی) این دو اقدام مهم را بیداری منطقه نامید که سرمایه‌گذاران را فرامی‌خواند تا چنین فرصت قابل توجه و بزرگی را در منطقه برای پایه‌ریزی استارتاپ (شرکت‌ نوپا)نادیده نگیرند.نتیجه این حرکت پمپاژثروت و استعداد به صحنه استارتاپ‌های (شرکت‌ نوپا)منطقه است.
 
سرمایه‌گذاران منطقه درحال حاضر شامل ثروتمندترین افراد و بزرگترین شرکت‌های تجاری هستند. «آلن بیجانی» مدیر عامل شرکت «Majid Al Futtaim Holdings» در دبی که مالک آن ثروتمندترین مرد خاورمیانه است گفت: (بدون اینکه دقیقا اطلاعات مشخص ارایه دهد) «بیشترین تمرکز شرکت بر فعالیت در منطقه است.» 
 
امسال شرکت بر روی «فطر» سرمایه‌گذاری کرده است که خدمات تحویل و تدارک به شرکت‌های تجارت الکترونیک ارائه می‌دهد.عبدالرحمان ترابوزونی، یک عربستانی الاصل که در «سیلیکون ولی» گوگل بود، سال گذشته برای پایه‌گذاری یک صندوق سرمایه‌گذاری 500 میلیون دلاری برای فناوری‌های جدید در شرکت عربستانی «تلکام» به این کشور بازگشت.
 
محمد الابر، سرمایه‌دار بانفوذ در دبی گفت که او 1 میلیارد دلار در نتیجه سرمایه‌گذاری در زمینه‌های تکنولوژی به دست آورده و همچنین 1 میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری در صندوق دارایی سلطنتی عربستان، برای ایجاد بستر الکترونیک «Noon» به دست آورده است. سال گذشته، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی اعلام کرد که 1/1 میلیارد دلار در شرکت‌های سرمایه‌گذاری پرمخاطره سلطنتی گذاشته شده است.
 
ترابزونی گفت: «فضای مناسبی برای رشد بزرگی است. سرمایه‌های جمع‌آوری شده و در دسترس را به ازای هر متر تقسیم کنیم (تولید ناخالص داخلی، جمعیت و مصرف‌کننده‌های دردسترس) و اعداد خود در مقایسه با اقتصادهای پیشرفته بیانگر خود هستند. ما نیاز داریم تا آنچه را که امروز داریم تا 10 برابر گسترش دهیم که بتوانیم به این سطح برسیم.»

​​