باندپهن سیار

سازمان بورس: شاید برای مجاب شدن ایرانسل برای ورود به بورس نیاز به دستور حکومتی باشد

منبع: خبرگزاری صدا و سیما
مدیر پذیرش بورس تهران گفت: ­شاید برای مجاب کردن ایرانسل به‌ منظور حضور در بازار سرمایه نیاز به دستور حکومتی باشد.
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما، اسماعیل درگاهی با اشاره به دلیل طولانی شدن روند پذیرش سهام شرکت ایرانسل در بورس تهران، گفت: در دولت قبل جلسه‌ای با سهامدار اصلی این شرکت در آفریقای جنوبی، نمایندگان سهامدار عمده در ایران و سازمان تنظیم مقررات رادیویی برگزار شد.
 
درگاهی افزود: در پروانه فعالیت این شرکت عنوان شده که باید سهام ایرانسل در بورس پذیرش و عرضه شود، اما متأسفانه سهامداران این شرکت به این مقررات توجهی نمی‌کنند. وی با بیان اینکه شرکت ایرانسل سودآور است، خاطرنشان کرد: شاید برای مجاب کردن این شرکت به‌ منظور حضور در بازار سرمایه نیاز به دستور حکومتی باشد.
 
مدیر پذیرش بورس تهران با اشاره به شفاف بودن این شرکت اظهار داشت: سهامدار عمده آن در کشور افریقای جنوبی (MTN) نگران شکننده شدن ترکیب هیئت‌ مدیره خود پس از ورود به بورس تهران است که در این زمینه فرمولی از سوی بورس تهران مبنی بر عرضه 5 درصدی این سهم در بورس و هم‌زمان 5 درصد دیگر این سهم در بورس ژوهانسبورگ ارائه شد که تاکنون به این نظر توجهی نکرده‌اند.
 
درگاهی در ادامه از تعیین حق پذیرش در بورس تهران با حداقل 100 میلیون تومان، گفت: حق پذیرش هر یک از شرکت‌ها طی سه مرحله 30 میلیون تومانی در مرحله پذیرش 40 میلیون تومان در مرحله درج نماد معاملاتی و 30 میلیون در مرحله عرضه سهام از ناشر دریافت می‌شود.
 
وی با اعلام چگونگی بورسی شدن سهام عدالت گفت: پیشنهاد‌هایی از جمله تبدیل سهام عدالت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله سهام عدالت و یا مدل‌های دیگری برای عرضه اولیه این دارایی مالی مطرح است که در این بین ورود شرکت‌های تعاونی سهامی عام به بورس شاید روند ورود تعاونی‌های سهام عدالت را تسهیل کند.
 
مدیر پذیرش بورس تهران در ادامه از بورسی شدن چند هلدینگ زیرمجموعه شستا خبر داد و گفت: با عرضه سهام این شرکتها شفافیت در مجموعه‌های شستا و تامین اجتماعی بیشتر می‌شود.
 
درگاهی افزود: درخواست هلدینگ معدنی صدرتأمین با سرمایه 230 میلیارد تومان، هلدینگ عمران و حمل‌ونقل تأمین با سرمایه 200 میلیارد تومان و هلدینگ سیمانی تأمین با سرمایه 250 میلیارد تومان متعلق به شستا برای پذیرش بورس تهران ارائه داده‌اند.

​​