تلفن همراه

فناوری نوین سیم کارتهای الکترونیکی معرفی شد

منبع: مهر
پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با برگزاری همایشی، فناوری نوین eSIM را به عنوان جدیدترین فناوری سیم کارت تلفن همراه که قرار است جایگزین سیم کارتهای فیزیکی شود، معرفی کرد.
 
هم راستا با رشد فناوری اینترنت اشیا در سطح دنیا، پیش بینی می شود که جایگاه اپراتورهای تلفن همراه در اکوسیستم مخابرات دچار تغییرات ساختاری شود. به نحوی که در اکوسیستم جدید، سیم کارتهای فیزیکی حذف خواهند شد و فناوری سیم کارت الکترونیکی (eSIM ) جایگزین آنها می شوند.
 
براین اساس در این اکوسیستم، مدیریت eSIM از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهد بود و اگر اپراتورها هرچه سریعتر سازوکار لازم برای تعیین و گزینش جایگاه جدید خود در این اکوسیستم را فراهم نکنند تهدیدی جدی برای آنها محسوب خواهد شد.
 
برآوردها نشان می دهد که تا سال ۲۰۲۰ اکثر گوشی های تلفن همراه دارای eSIM خواهند بود و به همین دلیل تهدید عدم تطابق با روال فعلی سیم کارتهای فیزیکی، برای اپراتورها وجود خواهد داشت.
 
موجودیت eSIM در تصویر کلی، ماژولی برای اتصال به شبکه های سلولی، ایجاد هویت مشخص و در نهایت امکان شناسایی و برقرای ارتباط است.
 
در این زمینه همایش معرفی فناوری نوین سیم کارت الکترونیکی ( eSIM ) با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حضور رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران، معاونان و مدیران کل این وزارتخانه، اپراتورهای تلفن همراه کشور و شرکت مخابرات و توماس لارسون به عنوان پیشگام عرصه فناوری eSIM در دنیا، برگزار شد.
 
در این همایش علاوه بر معرفی تکنولوژی  eSIM به عنوان فناوری توانمند ساز انقلاب دیجیتالی، چالشهای ورود این تکنولوژی به کشور، نیازمندیهای بومی و جایگاه اپراتورها به عنوان حوزه های اجرایی تشریح و برهماهنگی و همکاری اپراتورها و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در این زمینه تاکید شد.
 
همچنین مزایای ورود به این تکنولوژی در کشور و دستاوردهای حاصل و مخاطرات پیاده سازی آن مطرح شد.

​​