فناوری اطلاعات

این باتری در ۵ دقیقه دستگاه را شارژ می کند

منبع: مهر
محققان با استفاده از مشتقات آسفالت، نوعی باتری لیتیوم فلز ساخته اند که می تواند در ۵ دقیقه دستگاه را به طور کامل شارژ کند.
 
فناوری های باتری های لیتیوم یونی قدیمی شده و به نظر می رسد کارایی سابق را نداشته باشد. به همین دلیل تحقیقاتی برای به کارگیری نسخه های مختلفی از آن مانند باتری لیتیوم- هوا و لیتیوم فلز در حال انجام است.
 
اکنون محققان دانشگاه رایس با کمک یک ماده عجیب سعی دارند نسخه ای از باتری لیتیوم فلزی را بسازند. محققان متوجه شده اند افزودن آسفالت به آند باتری لیتیوم فلزی به شارژ سریع تر می انجامد.
 
محققان برای ساخت باتری، گیلسونیت فرآوری نشده (یکی از مشتقات آسفالت) را با رشته های نانو گرافن ترکیب کردند. سپس با فلز لیتیوم روی این کامپوزیت را پوشانند تا یک آند به وجود بیاورند.
 
در مرحله نهایی این آند را با کاتد سولفور کربن کنار هم قرار داده شدند.  محققان باتری جدید را بیش از ۵۰۰ بار آزمایش کردند و متوجه شدند باتری جدید ثبات بیشتری دارد.
 
تراکم برق این باتری ۱۳۲۲ وات به ازای هر کیلوگرم و تراکم انرژی آن ۹۴۳ وات ساعت بر کیلوگرم است. این بدان معناست که این نسخه نسبت به باتری های لیتیوم یونی استاندارد سریع تر شارژ می شود.
 
ظرفیت این باتری  بسیار زیاد است و می تواند فقط در ۵ دقیقه شارژ باتری را تکمیل کند.

​​