فناوری اطلاعات

تامین ماهواره مخابراتی ایران با همکاری عرب ست تا سال ۲۰۳۰ تضمین شده است

منبع: نشریه الکترونیک ترند
به گفته معاون وزیر ارتباطات، هم‌اکنون تأمین ماهواره مخابراتی با ماهواره عرب ست تا سال ۲۰۳۰ صورت می‌گیرد و تأمین فرکانس و نقطه مداری ماهواره مخابراتی برای داشتن یک ماهواره کاملاً ایرانی در مدار را نیز آغاز و توافقنامه اولیه را امضاء کرده‌ایم.
 
بهرامی که این سخنان را در در نشست خبری در آستانه هفته جهانی فضا بیان می‌کرد گفت: هم‌اکنون ماهواره مشترک ایران (ایران‌ست ۲۱) با عرب ست (Badr-5) تأمین پهنای‌باند مخابراتی ایران را عهده‌دار است و ماهواره “بدر ۷” به‌عنوان پشتیبان در این مدار (۲۶ درجه شرقی) قرار دارد و تا ۱۴ سال آینده، خدمات ماهواره‌ای ارائه خواهد کرد.
 
رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد برای پس‌ازآن نیز در برنامه داریم که ماهواره مخابراتی تماماً ایرانی تحت اختیار ایران و مدیریت کشورمان در مدار قرار گیرد.
 
وی افزود: هم‌اکنون قرارداد پرتاب ماهواره‌های داخلی با پرتاب‌کننده‌های داخلی منعقدشده است و درصورتی‌که ساخت ماهواره‌ها به اتمام برسد پرتاب آن با پرتاب گرهای داخلی قابل انجام خواهد بود.
 
شایان‌ذکر است نیازهای خدمات مخابراتی اپراتورهای SAP درزمینه فروش پهنای باند، خدمات بانکی و شاپرک و ارائه سرویس به سایر مخاطبان خدمات FSS از طریق سازمان فضایی ایران و از ماهواره‌هایی چون ماهواره ایران ست ۲۱ (در پروژه مشترک با بدر ۵) تأمین می‌شود.
 
چندی پیش نیز کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۶۲، به‌منظور توسعه و انسجام فعالیت‌های بخش خصوصی در استفاده از ماهواره‌ها، حفظ و توسعه امتیازات مدار فرکانسی، تسریع در توسعه خدمات ماهواره‌ای در سراسر کشور از طریق اپراتور داخلی ماهواره‌ای و حرکت در جهت حذف وابستگی کشور در حوزه ارتباطات ماهواره‌ای،  پیشنهاد رگولاتوری در خصوص کلیات و چارچوب حاکم بر صدور پروانه اپراتورهای ماهواره‌ای را به تصویب رساند.

​​