فناوری اطلاعات

باهدف ایجاد امنیت بیشتر در فضای مجازی: استفاده از بازپرسان اینترنتی در انگلستان

منبع: نشریه الکترونیک ترند
ایده “بازپرس اینترنتی” در انگلستان پس از تصویب هیئت وزیران دولت، توسط دپارتمان دیجیتال، فرهنگ، رسانه و ورزش انگلستان (DCMS) از پاییز به بعد جنبه قانونی و رسمی پیدا خواهد کرد.
 
⁣سخنگویی این سازمان دولتی می‌گوید: “ما مصمم هستیم که بریتانیا را به‌عنوان امن‌ترین مکان در جهان برای آنلاین بودن و همچنین محافظت از کودکان از خطراتی که ممکن است [در فضای مجازی] با آن روبرو شوند، تبدیل کنیم.
 
دپارتمان DCMS بخش دولتی بریتانیا است که مسئولیت فرهنگ و ورزش در انگلستان و برخی از جنبه‌های رسانه‌ای نظیر اینترنت و پخش سراسری دیجیتال را در انگلستان بر عهده دارد.
 
بازپرس اینترنتی به شکایات آنلاین شامل انتشار محتوای غیرقانونی در فضای مجازی و تهدیدات خشونت‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی، رسیدگی کرده و برای اینکار ممکن است نسبت به پیگیری موضوع از طریق تماس با سرویس‌دهنده اقدام کند.
 
ابتکار این طرح توسط آلیسون ساندرز، مدیر پرونده‌های عمومی و به‌منظور متوقف کردن آزار و اذیت و تهدیدات اینترنتی و آنلاین بوده است. قرار است هزینه‌های این طرح نیز توسط شرکت‌ها و عرضه‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی تأمین شود.
 
به گفته یکی از نمایندگان مجلس و رئیس کمیته انتخابات داخلی، “واکنش شرکت‌ها و سرویس‌دهندگان شبکه‌های اجتماعی نسبت به افراط‌گرایی و درج محتوای غیرقانونی، تهدید و ارعاب آنلاین بیش‌ازحد کند بوده و این امر زندگی همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اینها بزرگ‌ترین و ثروتمندترین شرکت‌های دنیا هستند – آنها باید به وظیفه خود دراین‌باره عمل کنند…
 
لازم به ذکر است استراتژی ایمنی در اینترنت توسط وزارت دیجیتال و فرهنگ منتشر شده و توصیه‌های وزیر دیجیتال و فرهنگ درباره آن لحاظ خواهد شد.
 
در حال حاضر ایده بازپرس اینترنتی در برخی کشورها ازجمله فرانسه و استرالیا اجرا شده است.

​​