رگولاتوری

حق الامتياز و تسهيم درآمد اپراتور ماهواره اي در هيئت دولت تصويب شد

بر اساس مطالعات انجام گرفته توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات، حق الامتياز و تسهيم درآمد اپراتور ماهواره اي و كليات چارچوب حاكم بر صدور پروانه اپراتور ماهواره اي در كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات، در هيئت دولت به تصويب رسيد.
 
به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات،‌ هیئت وزیران به پیشنهاد مشترك وزارتخانه ­های ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات و امور اقتصادی و دارایی و به استناد ماده واحده قانون اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات (مصوب 1392)، حق الامتياز صدور اپراتور ماهواره اي را 90 ميليارد ريال تصویب کرد.
 
همچنين در اين مصوبه هيئت وزيران، مبلغ تسهیم درآمد خدمات موضوع پروانه به صورت عمده فروشی سه درصد است. در صورتی که کارور (اپراتور) ماهواره ای طبق تأیید سازمان فضایی ایران، موفق به ثبت و قرارگیری ماهواره در موقعیت مداری به نام کشور شود، از یک درصد کاهش در تسهیم درآمد و در صورت استفاده از تولیدات و توانمندی های داخلی از یک درصد کاهش دیگر در تسهیم درآمد بهره مند خواهد شد.
 
علاوه بر اين تسهيم درآمد ناشي از ارايه خدمات خرده فروشي در داخل كشور نيز مشابه تسهيم درآمد تعيين شده در پروانه ارايه خدمات انتقال داده ها از طريق ماهواره (SAP) و يا پروانه هاي جايگزين آن تعيين شد.
 
بنا بر اين گزارش، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ، با هدف توسعه و انسجام فعالیتهای بخش خصوصی در استفاده از ماهواره ها، حفظ و توسعه امتیازات مدار- فرکانسی، تسریع در توسعه خدمات ماهواره ای درکشور از طریق اپراتور داخلی ماهواره ای و حرکت در جهت حذف وابستگی کشور در حوزه ارتباطات ماهواره ای، کلیات و چارچوب حاکم بر صدور پروانه اپراتورهای ماهواره ای را تصویب کرد. اپراتورهای ماهواره‌ای به عنوان بخش سرمایه‌گذار در حوزه ارتباطات ماهواره‌ای و همچنین در جایگاه سفارش ‌دهنده پروژه‌های ساخت و پرتاب ماهواره، نقش تعیین‌کننده‌ای در جهت‌گیری فناوری و بازار هدف ایفا می‌نمایند.
 
این گزارش حاكي است، این مصوبه حاصل مطالعات انجام گرفته در پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات، تحت عنوان "امکان‌سنجی و تعیین چارچوب‌های راهبردی برای راه‌اندازی اپراتورماهواره‌ای در ایران از نظر فنی، اقتصادی و قانونی" است. در اين پروژه كه به سفارش معاونت بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان‌ تنظیم‌ مقررات و ارتباطات ‌رادیویی انجام گرديد، مطالعه تطبیقی گسترده‌ای بر روی تعداد قابل توجهی از اپراتور‌های ماهواره‌ای از منظر فنی و تجاری انجام گرفت، و رفتار سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای صاحب امتیاز استفاده از نقطه مداری در برابر اپراتورهای ماهواره‌ای از نظر تنظيم مقررات و سیاست‌گذاری بررسی شد. در ادامه با توجه به مطالعات بازار ارتباطات ماهواره‌ای و پیش‌بینی پهنای باند مورد نیاز کشور، طرح تجاری اولیه یک اپراتور ماهواره‌ای برای اولین بار در ایران تدوین شد و چالش‌های راه‌اندازی اپراتور ماهواره‌ای در ایران از این نظر مورد بررسی قرار گرفت.
 
 علاوه بر این، مبتنی بر پرسشنامه‌های‌ جامعی در سه محور مطالعات فنی، اقتصادی و حقوقی و با برگزاری جلسات متعدد هم‌اندیشی با خبرگان و صاحب‌نظران، راهبردهای توسعه و راه‌اندازی اپراتور ماهواره‌ای در ایران شامل چشم انداز، اهداف کلان، اهداف خرد، سیاستگذاری پشتیبان و راهبردها و اقدام‌ها تدوین شد. لازم به ذکر است که در این پروژه پیش‌نویس اصول‌حاکم بر پروانه اپراتور ماهواره‌ای نیز تهیه شده‌ است.
 
شايان ذكر است براساس مطالعات انجام گرفته انتظار می‌رود، ایجاد اپراتور‌ ماهواره‌ای در کشور منجر به توسعه و انسجام فعالیت‌های بخش خصوصی در تصاحب و به کارگیری ماهواره­‌ها، گسترش و تجاری‌سازی موقعیت‌های مدار- فرکانس متعلق به جمهوری اسلامی ایران، رشد و توسعه صنعت مخابرات ماهواره‌ای بومی و حذف تدریجی وابستگی کشور در اين زمينه شود.

​​