تلفن همراه

آیفون X قاچاق به تهران رسید؛23 میلیون تومان

منبع: فناوران

iphone x.jpg

 

آیفون جدید اپل مثل همیشه با قیمت بالا وارد بازار ایران شد. البته این بار قیمت آیفون در بازار کشورمان بیش از چهار برابر قیمت جهانی آن است.

 
در حالی که هنوز آیفون 10 اپل به شکل کامل وارد بازار جهانی نشده و حتی بسیاری از کاربران آمریکایی نتوانسته اند گوشی هایی را که پیش خرید کرده اند، دریافت کنند، این گوشی در بازار ایران موجود است. 
آیفون X نسخه 64 گیگابایتی با قیمت 17 میلیون و 300 هزار تومان و نسخه 256 گیگابایتی آن حدود 23 میلیون تومان است.
 
در حالی که این گوشی با قیمت بسیار بالایی وارد کشور شده و مثل همیشه مشتریان خاص خود را دارد و در نخستین روز عرضه، فروشندگان از معامله این گوشی در بازار بسیار راضی هستند، مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد که فعلا گوشی آیفون X از شبکه اپراتوری سرویس نخواهد گرفت.
حمیدرضا دهقانی نیا توصیه کرده است که مردم فعلا برای خرید این گوشی دست نگه دارند. وی اعلام کرد: هیچ دستگاه آیفون X در شبکه مشاهده نشده و تاکنون هیچ ثبت سفارشی برای این گوشی انجام نشده، آیفون X قاچاق است و از شبکه اپراتوری سرویس نخواهد گرفت.
 
به گفته وی، نظر به شروع فرآیند پایش شبکه طرح ثبت تلفن همراه (رجیستری) و عدم مشاهده گوشی اپل X (اپل 10) در شبکه و با عنایت به این نکته که تا این تاریخ هیچ ثبت سفارشی نیز برای گوشی اپل 10 در کشور صورت نپذیرفته و IMEI آن در گمرک ثبت نشده است، منطقا گوشی مذکور کالای قاچاق است و در این طرح پس از شروع اعمال سیاست از شبکه اپراتوری سرویس نخواهد گرفت.
 
وی توصیه کرد که این گوشی ها به هیچ وجه خریداری نشوند تا زمانی که محموله های قانونی با گارانتی رسمی وارد کشور شوند.
 
مردم می توانند با ارسال IMEI این مدل گوشی به سامانه پیامکی با شماره 7777 از اصالت کالا و اینکه کالا در شبکه ثبت شده است یا خیر، مطمئن شوند. به عبارت دیگر اگر هنگام استعلام این پیام دریافت شد: «کالا در شبکه ثبت نشده است»، از خرید این گوشی خودداری کنند؛ در غیر این صورت در هفته های آتی سرویس نخواهند گرفت.
 
در همین راستا رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات کمیسیون صنایع و معادن مجلس با استقبال از اجرای طرح رجیستری گفت که با اجرای این طرح از حدود ۸ هزار میلیارد تومان قاچاق تلفن همراه جلوگیری خواهد شد.
 
رمضانعلی سبحانی فر در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در گفت وگویی درباره طرح رجیستری گفت: با توجه به قاچاق کالا به خصوص تلفن همراه آن هم در سطح بسیار بالا قرار شد که از یک سال و نیم گذشته راهکار مناسبی برای جلوگیری از قاچاق کالا اندیشیده شود چون بیش از ۹۰ درصد واردات موبایل به صورت قاچاق است.
 
وی ادامه داد: با توجه به جمیع این شرایط وزارت ارتباطات و ستاد مبارزه با قاچاق کالا باید به این نتیجه رسید که از طریق رجیستری جلوی قاچاق کالا را بگیرند تا حقوق مصرف کننده و حقوق دولت تضییع نشود.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با این توضیح که با اجرای طرح رجیستری جلوی بیش از ۸۰ درصد قاچاق تلفن همراه گرفته می شود، گفت: براساس یک تفسیر با اجرای طرح رجیستری جلوی قاچاق حدود ۲ هزار میلیارد تومان گرفته می شود، اما به نظر ما این مبلغ بیشتر از این است چون درباره یکی از گوشی های معروف فقط یک و نیم میلیارد دلار واردات آن است که با احتساب ۸۰ درصد قاچاق این گوشی در کنار سایر مارک های تلفن همراه می توان گفت که با طرح رجیستری جلوی حدود ۸ هزار میلیارد تومان قاچاق گرفته می شود.
 
وی بیان کرد که با اعطای مجوز واردات و انجام آن به اندازه کافی این طرح می تواند موفقیت آمیز باشد و جای نگرانی از کمبود گوشی نیست. مردم بدانند جوسازی ها مقطعی بوده و مشکلی پیش نخواهد آمد. توصیه ما این است که فعلا اقدام به خرید تلفن همراه نکنند تا قیمت واقعی آن مشخص شود.
سبحانی فر گفت که واردکنندگان اصلی در راه هستند و در انبارها گوشی به اندازه کافی وجود دارد. به همه برندها مجوز واردات داده می شود. برند خاصی مثل اپل که نمایندگی رسمی ندارد نیز به صورت غیرمستقیم در کشور از سوی نمایندگانی پشتیبانی می شود.

​​