لبه تکنولوژی

روبات‌ها جایگزین بناها می‌شوند

ایسنا : کارشناسان ساختمان هشدار می‌دهند که روبات‌ها تا سال ۲۰۴۰ جای بیش از نیم میلیون نفر از عوامل سازنده ساختمان را خواهند گرفت.
 
Mace که یک شرکت ساختمانی بین‌المللی است اعلام کرده که بناها، کارگران، نقاشان و دکوراتورها در طول دو دهه آینده شغل خود را به روبات‌ها واگذار خواهند کرد.
 
کارشناسان می‌گویند که روبات‌ها در طول دو دهه آینده تقریبا جای یک شغل از هر سه شغل مرتبط با ساخت و ساز را خواهند گرفت. کارشناسان Mace ادعا کردند که پیشرفت‌های تکنولوژیکی به این معنی است که ماشین‌ها جایگزین سازندگان انسانی می‌شوند. این کمپانی اعلام کرد ۶۰۰ هزار شغل از ۲/ ۲ میلیون شغل فعلی در صنعت می‌تواند تا سال ۲۰۴۰ به صورت خودکار انجام شود. بناها بیشتر در معرض خطر قرار دارند و پیش‌بینی می‌شود که تعداد ۷۳هزار سازنده ساختمان در بریتانیا به ۴۳۰۰ نفر برسد. این مطالعه پیش‌بینی می‌کند که نجارها، سازندگان و کارگران داخلی و همچنین نقاشان و دکوراتورها نیز شغل خود را به روبات‌ها واگذار خواهند کرد.
 
در اوایل سال‌جاری اخبار مربوط به یک «روبات بنا» (brickiebot) در انگلیس منتشر شد که تهدیدی برای هزاران شغل محسوب می‌شود. این روبات که SAM نام دارد، می‌تواند روزانه ۳۰۰۰آجر را روی یکدیگر قرار دهد، این در حالی است که کارگران انسانی توانایی چیدن تنها ۵۰۰ آجر را دارند. این میزان شش برابر بیشتر از متوسط کار روزانه یک کارگر است.

​​