سخت‌افزار

بازار خرید و فروش کامپیوتر در مواجهه با دلار 4 هزار و 105 تومانی

منبع: ITmen
در پی افزایش 20 تومانی نرخ دلار آزاد در روز گذشته، قیمت دلار از رقم 4 هزار و 105 تومان گذشت. این موضوع اگر چه تاثیری بر روند تقاضا در بازارهای کامپیوتر نداشت؛ اما به نگرانی کسبه در رابطه با تداوم رکود در بازار و رشد بیشتر قیمت ها دامن زد.
 
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، تنها در شش ماه گذشته تعداد زیادی از فعالان بازار کامپیوتر از این حوزه خارج شده و تعداد بسیاری زیادی هم کسب و کار خود را محدود کرده اند که البته این موضوع در بازارهای شمال شهر محسوس تر است.
 
علی رستمی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در نقاط مرکزی شهر می گوید: در شش ماه اخیر بیش از 10 فروشنده که واحدهای فروشگاهی بزرگی داشتند، واحدهای فروشگاهی را به صاحبان ملک تحویل یا به صورت شریکی با سایر فروشندگان در یک واحد فروشگاهی مشغول به کار شده یا به اجاره ویترین و قفسه در فروشگاه ها پرداخته اند.
این فعال بازار با بیان این موضوع که تقاضا از بازار روز به روز کمتر می شود، می گوید: برخی از بازارها مانند پایتخت مشتریان خاص خود را دارند. مشتریان مرفهی که نه تنها قیمت برای شان اهمیتی ندارد، بلکه تنها به دنبال جدیدترین های بازار هستند و بابت تازه ترین ها هر مبلغی را پرداخت می کنند.
به گفته وی، اما در بازارهایی که در نقاط مرکزی شهر واقع شده اند، خبری از این دسته از مشتریان نیست و در نتیجه بازار روزگار سخت تری را می گذراند؛ در نتیجه کسبه باید از راه های دیگری چون فروش کالاهای کارکرده، تجهیزات جانبی و... روزگار بگذرانند.
 
حتی گزارش هایی از برخی از مراکز خرید و فروش رسیده است که واحدهای فروشگاهیی کامپیوتر جای خود را به فروشندگان روسری و شال و.... داده اند.
فعالان بازار کامپیوتر پایتخت هم با بیان این مطلب که میزان مراجعه به بازار کاهش یافته است، می گویند: در مدت اخیر تنها مخاطبان بازار مراجعان به نمایشگاه های گوشی موبایل است که این مراجعات نیز به خرید ختم نمی شود. به گفته آنها نیز هر روز اخباری جدید در رابطه با خروج کسبه از بازار به گوش می رسد و اینطور که پیداست، بازار کامپیوتر ایران به آخر خط رسیده است. همین موضوع موجب شده است که بسیاری از کسبه بازار یا سرمایه خود را از بازار خارج کنند یا اندک سرمایه خود را به صورت مشارکتی با همکاران خود در بازار کامپیوتر به کار گیرند.
 
کارشناسان می گویند: با توجه به شرایط خاص بازار، به نظر می رسد تعطیلی بازار اتفاق دور از ذهنی نیست و برای نجات بازار باید تصمیم جدی اتخاذ شود.

​​