رگولاتوری

بانک مرکزی: مردم با احتیاط وارد بازار بیت کوین شوند

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، برنامه ریزی و فعالیت های بخش فناوری بانک مرکزی و شبکه بانکی را در راستای افزایش کیفیت خدمات بانکی و گسترش دسترسی آحاد جامعه به این خدمات دانست.

نشست خبری ناصر حکیمی، معاون فناوری های نوین این بانک با موضوع تشریح سیاست های بانک مرکزی در عرصه فناوری مالی دیروز در ساختمان میرداماد بانک مرکزی برگزار شد.
حکیمی در این نشست خبری با بیان اهمیت موضوع فناوری مالی در عرصه خدمات بانکی گفت: با توجه به گسترش روزافزون کاربرد فین تک ها در خدمات بانکی با استفاده از کسب نظرات متخصصان در داخل کشور و همچنین بررسی و مطالعه تجربیات بین المللی در این زمینه، برنامه ای به عنوان مسیر راه و سیاست کلی بانک مرکزی در شش مرحله در عرصه فناوران مالی تا پایان سال ۱۳۹۷ تدوین و اجرایی خواهد شد. سند اول و دوم این برنامه تدوین و منتشر شده و سند سوم نیز تا اوایل آذر و سند چهارم تا اواخر دی ماه سال جاری اطلاع رسانی خواهد شد. دو سند دیگر مجموعه سیاستی فناوری مالی در سال آتی منشر می شود.
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی «پرداخت ساز» را سند اول این مجموعه سیاست ها خواند و گفت: پرداخت ساز به فین تک هایی اطلاق می شود که اطلاعات مربوط به فرآیند پرداخت را توسعه می دهند. این سند در تیرماه امسال تدوین و در سایت بانک مرکزی اطلاع رسانی شده است.
حکیمی با معرفی پرداخت یار به عنوان دومین سند این مجموعه بیان کرد: ضوابط پرداخت یار امکان استفاده از خدمات پذیرش کارت ازطریق فین تک ها را فراهم می کند، این ضوابط در مهرماه سال جاری تدوین و منتشر شده است.
وی از پرداخت بان به عنوان سومین سند از مجموعه سیاست های فناوری مالی بانک مرکزی نام برد و افزود: پرداخت بان امکان پرداخت های خرد غیر از آنچه را که تاکنون از طریق شبکه آنلاین انجام می داد، امکان پذیر می سازد. کیف پول خرد نمونه ای از این فناوری مالی است که چارچوب این ضوابط تا اوایل دی ماه تدوین و منتشر خواهد شد.
معاون فناوری های نوین از حساب یار به عنوان چهارمین سند که تا اواخر دی ماه سال جاری کار تدوین آن به پایان می رسد، نام برد و گفت: چارچوب مقرراتی حساب یار به فین تک هایی مربوط می شود که امکان کنترل و مدیریت حساب های چندین بانک را به طور همزمان برای بانک های کاربر فراهم می سازد.
ارزهای رمزینه یا رمزینه پول، پنجمین سند مجموعه سیاستی فناوری مالی را شامل می شود که حکیمی در تشریح آن عنوان کرد: بحث ارزهای رمزینه در دنیا با فراز و نشیب های بسیاری همراه بوده است و در بازار پول کشور نیز به موضوعی جذاب برای بازیگران عرصه پول مبدل شده است و بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۷ مجموعه مقررات مرتبط با پول رمزینه را منتشر خواهد کرد. در این زمینه به دو مقوله ضوابط و مقررات استفاده از ارزهای رمزینه توجه خواهد شد و همچنین موضوع ایجاد پول رمزینه به صورت بومی و محلی در داخل کشور بررسی و سیاستگذاری می شود.
معاون فناوری های نوین تعیین چارچوب فین تک های تخصیص مصارف یا ارایه تسهیلات بانکی از طریق فناوری مالی را ششمین سند مجموعه خواند و تصریح کرد: در حال حاضر فرصت طلایی برای توسعه ابزار فناوری مالی در حوزه تامین مالی خرد از طریق فین تک ها وجود دارد که باید از آن برای افزایش سطح دسترسی عموم مردم به تسهیلات مالی خرد بهره بیریم. سند ششم تا پایان سال ۱۳۹۷ تدوین و منتشر خواهد شد و می تواند نقش موثری در سطح تامین مالی خرد ایفا کند.
حکیمی در ادامه با بیان فراگیر شدن بحث بیت کوین گفت: با توجه به اینکه در این زمینه در سطح دنیا دیدگاه های مختلفی از ممنوعیت کامل تا استفاده از بیت کوین به عنوان پشتوانه و ذخایر ارزی مطرح شده، در بانک مرکزی بررسی و مطالعه همه جوانب بیت کوین در دستور کار قرار دارد و پس از بررسی کامل سیاست های بانک مرکزی در این حوزه ابلاغ خواهد شد. وی گفت: در این زمینه دو نگرانی مهم برای سیاستگذار وجود دارد. یکی نوسان شدید ارزش ارزهای رمزینه است؛ این موضوع باعث عدم اطمینان و بروز ریسک بالا برای ارزهای رمزینه شده است. موضوع نگران کننده دیگر، هجوم سوداگری در بحث بیت کوین است. فعالیت های سوداگرانه از طریق بازاریابی شبکه ای و فعالیت های هرمی در حال شکل گیری است تا بیت کوین را به عنوان گزینه جذاب سرمایه گذاری معرفی کند و ممکن است سرمایه های مردم در معرض تهدید قرار گیرد.
 معاون فناوری های نوین در ادامه تاکید کرد: با توجه به اینکه بیت کوین و سایر ارزهای رمزینه از سوی بانک مرکزی به عنوان ارز رسمی معرفی نشده است و همچنین وجود ریسک بالای خرید آن و فعالیت سوداگران در این عرصه، از سرمایه گذاران و مردم می خواهیم با احتیاط بیشتری وارد این بازار شوند چرا که امکان مالباختگی در آن وجود دارد.
حکیمی خاطر نشان کرد: با همکاری بانک مرکزی و سایر نهادهای ذیربط سمت عرضه ارزهای رمزینه، مکانیزم های کنترل و رصد در حال انجام است اما بایستی از جانب تقاضا نیز مردم با خطرات و ریسک های آن آشنا شوند برهمین اساس رسانه ها باید اطلاع رسانی درباره ارزهای رمزینه از جانب تقاضا را در دستور کار خود قرار دهند. 

​​