تلفن همراه

در پی برگزاری مزایده پروژه خدمات ارزش افزوده (VAS) صورت گرفت: اعتراض شرکت‎های تولیدکننده محتوا به انحصارطلبی توسکا

منبع: فناوران
با توجه به اینکه مزایده طرح پروژه خدمات ارزش افزوده (VAS) به صورت سرویس های متنی SMS، کدهای دستوری USSD، صوتیIVR آهنگ انتظار RBT چندرسانه ای APP، GAME، NFC، PAYMENT، IN برگزار شده و شرکت توسکا با مدیریت محمد کاشانی برنده این مزایده شده است، شرکت های تولیدکننده محتوا از روز 15 مهرماه ملزم به مشارکت با این شرکت، برای معرفی خدمات خود در رسانه ملی هستند.
درواقع به موجب این مزایده از این پس انحصار اطلاع رسانی ارایه خدمات مبتنی بر فناوری و محتوا در بستر موبایل یا فضای مجازی، خدمت دانش بنیان و نرم افزار موبایلی، معرفی هرگونه خدمت مبتنی بر پرداخت الكترونیك یا كیف پول، خدمت مبتنی بر دانش و فروش محصولات ارزش افزوده و شارژ تلفن همراه بر روی موبایل در رسانه ملی به شركت توسكا در سایه همراه اول واگذار شده است.
این موضوع موجب اعتراض شرکت های تولیدکننده محتوا شده چراکه معتقدند، انحصار به وجود آمده باعث می شود آنها نتوانند از تخفیف های صدا و سیما برای معرفی کالای خود بهره مند شوند.
مدیران شرکت های تولید محتوا با ارایه متنی به فناوران اعلام کرد ه اند: «چرا شرکت همراه اول در زمان آغاز حمایت از كارآفرینان دانش‎بنیان كه با به كارگیری ارزشمندترین سرمایه های كشور كه به حق می توان آینده اقتصاد مقاومتی را صدها برابر مقاوم تر بسازند  به جای حمایت و ایجاد انگیزش با سوءاستفاده از انحصار درصدد از بین بردن شركت های تازه به پا خواسته کرده و برای خود سهم خواهی می کند.
آیا به تصویر ده سال آینده دنیا نگریسته ایم كه همه قدرت ها استوار بر تكنولوژی های نوین و به قول امروزمان استارت آپ ها هستند و ما این ثروت عظیم منابع سرشار را كه بلا شك جوانان مستعد سرزمینمان هستند، خواسته یا ناخواسته با سوءمدیریت و انحصارطلبی ارزان و بلاقیمت با دستان خود تقدیم قدرت های استعمارطلب می کنیم.»
شنیده های خبرنگار فناوران حاکی است که کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران، مجمع ناشران الکترونیک، مرکز رسانه ای ملی وزارت ارشاد، مرکز ملی فضای مجازی و... پیگیر این موضوع هستند و هفته آینده جلساتی برای حل این مشکل برگزار خواهد شد.
 

​​