امینت

تهیه و انتشار توصیه های ارتقاء امنیت وزارت ارتباطات برای توزیع کنندگان برنامه های کاربردی موبایلی

 
وزارت ارتباطات، پیرو تکالیف تعریف شده در حوزه الزامات امنیتی شبکه ملی اطلاعات، توصیه های ارتقاء امنیت برای توزیع کنندگان برنامه های سامانه ها هوشمند را تهیه و منتشر کرده است.
 
 
سید هادی سجادی، معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس الزامات شبکه ملی اطلاعات و همچنین با توجه به تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر تسریع در تحقق این الزامات، می بایست توصیه های امنیتی برای کسب و کارهای گوناگون فعال در فضای مجازی در جهت جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی برای بهره‌برداران خدمات، تدوین و عملیاتی شود.
 
 
وی افزود: در همین راستا و بدلیل گستره وسیع تولید و استفاده از نرم افزارهای کاربردی تلفن همراه، توصیه های ارتقاء امنیت برای توزیع کنندگان برنامه های سامانه ها هوشمند تهیه و برای بهره برداری در اختیار صاحبان این کسب و کارها قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: برای این منظور، مطالعات دقیقی با کمک صاحب نظران انجام گرفت و طی نشست مشترک با مدیران کسب و کارهای مرتبط در حوزه توزیع و انتشار برنامه های کاربردی موبایلی و اخذ نظر مشورتی و دیدگاه ها و دغدغه های ایشان، نخستین بسته توصیه های امنیتی مربوط به این حوزه تهیه و نهایی شد.
مهندس سجادی یکی از مشکلاتی که از سوی صاحبان کسب و کارها برای اجرایی شدن این توصیه نامه مطرح شد را نداشتن تجهیزات آزمایشگاهی عنوان و تصریح کرد: مقرر شد تا زمان تامین و تکمیل شدن آزمایشگاه های مربوط به هریک از توزیع کنندگان محتوا، مرکز ماهر با درنظر گرفتن اولویت هایی نظیر اهمیت برنامه و تعداد مخاطبان، ارزیابی های لازم را انجام و در صورت وجود مخاطرات احتمالی، مراتب به تولید کننده و توزیع کنندگان برنامه به صورت مستقیم اطلاع داده خواهد شد.
وی با بیان این مطلب که فرآیند ارزیابی ها به صورت مشارکتی و تدریجی و بر اساس اولویت ها خواهد بود تصریح کرد: توصیه نامه مذکور در سه بخش تهدیدهای توزیع برنامه ها، توصیه های امنیتی برای رفع این تهدیدها و استانداردهای فنی دنیا برای امن سازی برنامه های کاربردی موبایلی ، آماده منتشر شده است.
وی ادامه داد: علاقه مندان برای دریافت متن کامل این الزامات می توانند از طریق سایت رسمی سازمان فناوری اطلاعات ایران و یا سایت مرکز ماهر اقدام کنند.

​​