تلفن همراه

کاهش ارزش سهام تامین‌کننده تراشه‌های آیفون پس ازانتشارخبرقطع همکاری با اپل

پس از این که شرکت انگلیسی Dialog Semiconductor برای اولین بار تایید کرد اپل توانایی فنی و امکانات لازم برای ساخت تراشه های مدیریت توان را در اختیار دارد، ارزش سهام این شرکت به میزان 20 درصد کاهش یافت.
 
به گزارش ایرنا از سی‌نت، هفته گذشته نیز یک روزنامه ژاپنی به نام Nikkei با انتشار این خبر که اپل قصد دارد همکاری خود را با شرکت Dialog قطع کند، به بازار شوک وارد کرد و در نتیجه آن ارزش سهام این شرکت کاهش یافت. از روز پنجشنبه گذشته تا کنون ارزش سهام این شرکت به یک سوم تقلیل یافته است. 
شرکت Dialog از حدود 10 سال قبل تراشه‌های آیفون و برخی از گجت‌های اپل را تولید می‌کند و حدود سه چهارم درآمد آن از همکاری با شرکت اپل کسب می‌شود. با وجود این که اظهارات این شرکت تنها در رابطه با امکان تولید یکی از تراشه‌های آیفون بوده است، از طرف فعالان بازار بورس به عنوان نشانه‌ای از قطع همکاری اپل با شرکت Dialog تفسیر شد. 
شرکت اپل در تلاش برای کنترل بیشتر بر فرآیند تولید آیفون، امکانات فنی لازم برای تولید قطعات و کاهش وابستگی به تامین‌کنندگان را در اختیار گرفته است. در راستای همین اقدامات، چندی قبل اپل همکاری خود را با شرکت انگلیسیImagination Technologies که طراحی تراشه‌های آیفون را برعهده داشت، قطع کرده است.
این رویکرد اپل موجب بروز آشفتگی در بازار طراحی و تولید تراشه‌ها شده است. 

​​